Terjednek az okostelefonok, ám használatukkal sokan – még – nincsenek teljesen tisztában. De ezen nem múlik, hogy 2011-ben kirobbanjon egy kommunikációs forradalom.
Szakemberek szerint az okostelefonok olyan nagyszabású változást idézhetnek elő, mint anno az írásbeliség elterjedése. Csakhogy most épp az ellenkezője történik, megint a vizualitás irányába mozdul el a mérleg nyelve, hiszen a technika segítségével bármit meg tudunk örökíteni, és a látottakat vagy az élményt azonnal megoszthatjuk ismerőseinkkel. Mások a karóra népszerűségéhez hasonlítják az okostelefonokat, amely nélkül régebben ki sem léptek az emberek az utcára. Ez megint egy érdekes hasonlat, hiszen pont a mobiltelefonok elterjedése vetett véget a karórák fénykorának, hiszen a kijelzőről, bár macerásabb a telefont előásni, ugyanúgy leolvasható a pontos idő. Az okostelefonok azonban nemcsak az „időt” lopták el a karóráktól, hanem státuszszimbólum szerepét is kezdik kisajátítani. Az okostelefon az önkifejezés eszköze lett,de nem ez az egyetlen előnye. Megnyugtató a tudat, hogy egy okostelefon birtokában folyamatosan elérhetőek vagyunk, és a világ is elérhető a számunkra. Persze akadnak olyanok is, akik visszasírják a csengőhangok előtti időket, bár a vonalas telefonról valószínűleg ők sem tudnának lemondani. Pedig nem mindig volt ez így. Én még emlékszem azokra az időkre, amikor a vonalas telefonra, az új autóra és a friss kenyérre sokat kellett várni…
Na de vissza a 21. századba! Tavaly karácsonykor minden 3. eladott mobil okostelefon volt. Jelenleg kb. 1,5 millióra tehető az okostelefonok száma hazánkban. Egyértelműen nyitnak ez irányba az emberek, annak ellenére, hogy az alkalmazások használatával, letöltésével sokan még hadilábon állnak. Az biztos, hogy nem könnyű a több tízezer applikáció végére járni, de amire van igény, arra van applikáció is. Ma már nemcsak „netezni” lehet az okostelefonokkal, hanem pl. távirányítani is az otthoni IPTV set-top-boxot, és ez csak egy, a mindennapjainkat megkönnyítő alkalmazások közül. A T-mobile online felmérése alapján az okostelefon-tulajdonosok többsége (96%) naponta használ valamilyen alkalmazást. Ám az 1200 megkérdezettből négyszáz még csak most tapogatózik az alkalmazásokat illetően. Sokan csupán a telefonjuk által felkínált lehetőségek közül választanak, és nem tudják, hogyan és mivel bővíthetnék az eszköztárat. A kutatásból kiderült, hogy a férfiak naponta négy, a nők három alkalmazást vesznek igénybe. A legaktívabbak az Iphone-tulajdonosok (5), őket követik az Android, Bada és Windows Mobile-t használók (4), a symbianos mobilokon viszont csak 3 alkalmazást futtatnak naponta. Az applikációk közül a közösségi oldalak viszik a pálmát (27%), de e-mail (18%), navigációs rendszerek (15%), mobil böngészők (13%) és játékok (9%) nélkül sem tudunk élni. A férfiak – mint ahogy azt az élet egyéb területein is megszokhattuk – a praktikus alkalmazásokat részesítik előnyben, a hölgyek viszont az ismerősökkel való kapcsolattartást támogató applikációkat preferálják. A válaszadók mindössze 18%-a vásárol rendszeresen új alkalmazásokat (a férfiak negyede, a nők 14%-a), a többiek beérik a gyárival, esetleg néha beújítanak valami apróságot. Mi alapján választanak? A fiatalabbak a netes áruházak kínálata láttán csábulnak el, vagy baráti ajánlásra cselekszenek, az idősebbek pedig vásárlás előtt szakmai oldalakon, fórumokon tájékozódnak. Természetesen nemcsak hazánkban követik figyelemmel az emberek alkalmazáshasználati szokásait. A Nokia nemrégiben több mint 5000 okostelefon-tulajdonost kérdezett ki a világ 10 országában. Meglepően tapasztalták, hogy az alkalmazásokból nemcsak a személyiségre, hanem a nemzeti hovatartozásra is következtetni lehet. A brazilok például imádják a zenét, 42%-uk előszeretettel tölt le zenéhez kapcsolódó alkalmazásokat. A németeket a funkcionális applikációk érdeklik (pl. ébresztőóra, elemlámpa), Indiában pedig az üzleti alkalmazások dívnak. Hazánk fiai és lányai szintén a funkcionális applikációkat részesítik előnyben. Népszerű a készülék energiafogyasztását optimalizáló vagy a billentyűzárat feloldó, ujjlenyomat-olvasót szimuláló alkalmazás, de a Shazam zenefelismerőt és a Sport Trackert is sokan használják. Ám a kép úgy teljes, ha megemlítjük, hogy a legtöbbet letöltött alkalmazások között a Hír24, az Origo, az AXN webTV, az iWiW és a Vatera mobilalkalmazásai is helyet kaptak.