Második rész.
Íme, a dobogós helyezések. Látatlanban a lista dobogósait jómagam is felsoroltam volna, ha nem is ebben a sorrendben, a negyedik-ötödik versenyző számomra kevésbé ismert újdonság volt. Következzen hát a verseny nyertesei, nektek mennyire meggyőző a végeredmény?
5. helyezett: Flappy Bird
A nagy port felvert játék valamikor 2014 elején robbant be a köztudatba (annak dacára, hogy már 2013-ban elérhető volt). Sikere több dimenziós volt, de hozta a szokványos kritériumrendszert: egyszerű, jól játszható, és elképesztően addiktív. Minden játéksikerek alapja. A siker csúcsán aztán a fejlesztő, Dong Nguyen megcsömörlött a népszerűség terhétől, és egy gyors elhatározással kijelentette, hogy nem csinálja tovább. A játék aztán hamarosan eltávolításra is került a tárhelyekről. A döntés érdekessége, hogy elképesztő másodpiaci folyamatokat indított el mindezzel, hamarosan megteltek az online aukció portálok olyan telefonokkal, amire telepítve volt az applikáció. Volt olyan aukció, ahol egészen szemtelenül 100 000 USD-t kértek egy ilyen telefonért, rajta a játékkal. Aztán azóta sokan próbálkoznak a játék replikájának létrehozásával, több-kevesebb sikerrel. Te anno letöltötted?
Itt 1-1 egy replika, amit kipróbálhatsz. (Apple store, Google Play) linkek itt:
4. helyezett: Venmo
Az első, és némi spojlerrel élve az utolsó pénzügyi app a listában, rögtön az igen előkelő negyedik helyre érkezve. Az app egy ismert problémára ad megoldást, éttermi vagy egyéb, egyben kifizetett számlák barátok közti rendezésére. Nincsen többé hosszas számolgatás, könyörgés, „nincs nálam apró” hetekig tartozás, „majdmegadom” ígérgetés. Mobil fizetéssel már az étteremből mehet a számlát fizető havernak a részed. Vagy vissza a kölcsön, mozijegy ára, amit csak akarsz. A fejlesztők elképzeléseit igazolva az amerikai campusokon ugrásszerűen nőtt a használat, és nő folyamatosan. A termék sikerét pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy a „venmózzd át nekem” szókapcsolat önálló kifejezéséé vált, olyannyira, hogy már az Oxford Dictionary is jegyzi. Ti használjátok az appot?
Ha nem, itt letöltheted. (Apple store, Google Play) linkek itt:
3. helyezett: WhatsApp
Elérkeztünk a bronzérmeshez. Ezt az alkalmazást biztosan mindenki ismeri, leginkább onnan, hogy csekély 19-22 milliárd dollárért (a pontos összeg nem ismert, elég bonyolult készpénz+részvényopciós megoldásokat találtak ki az akvizícióra) Mark Zuckerberg, pontosabban a Facebook megvette 2014 októberében. Egy üzenetküldő applikációról beszélünk egyébként, ami a maga 600 milliós (2014. augusztus) havi használói körével messze kenterbe veri az összes többi konkurenst, beleértve a nagynevű ősöket (pld. a Messenger-t) is. Egyszerűségében a nagyszerűsége, nem kell regisztrálni, az app magától és simán elboldogul a telefon meglévő kontaktlistáival. Gyakorlatilag, ha van mobil net, önmagában lerendezi a felhasználó komplett SMS forgalmát, külön díjak nélkül. Sokan nem értették, miért ez a csillagászati összeg, mit is akar a Facebook vele. Rossz nyelvek szerint a Facebook jövőben gyakorlatilag minden a Messenger köré épül majd, úgyhogy a WhatsApp lehet, hogy szépen kikerül majd a köztudatból. (Update: Itt olvashatsz róla bővebben, ha érdekel.)
Ha még nincs a telefonodon, itt megtalálod. (Apple store, Google Play) linkek itt:
2. helyezett: Uber
Az ezüstérmet 2014-ben egy olyan alkalmazás vitte el, amivel nemes egyszerűséggel kiválthatod a drága taxikat és „jóárasított” módon közlekedhetsz. A működés lényege, hogy aki beregisztrál ja magát és autóját, önjelölt taxisofőré válhat. Az app meg nézi, ki merre jár, akinek meg kell fuvar, rábök a közelben lévő aspiránsra és már mehet is. Aztán lehet értékelni a fuvart, sofőrt, autót. Az árazás még egy érdekes kérdés, teljesen rugalmas, nyílván autótól és igényektől függően. Például esőben, hóban, ünnepnapokon arányosan nő a díj. 20% az Uberé, 80% a fuvarozóé. Fizetés az appon keresztül. Össze is gründolt belőle az Uber tulajdonosi köre 17 milliárdot dollárban, ha a jelenlegi értékét nézzük a cégnek. Az app körüli hisztéria egyébként komplett jelenséggé vált, sokan bírálják is a szolgáltatást, leginkább a taxis társaságok. Egyrészt a szabályozás hiányára, balesetveszélyre hivatkozva. Van benne igazság, főleg, ha az eredeti közösségi autómegosztást, mint célt tekintjük. Mára ugyanis a szolgáltatás egyre inkább kiugrott, engedély nélküli áltaxisok, szabályozást megkerülő gyűjtőhelyévé vált, ami olyan városokban, ahol amúgy hiány van taxiból, ami van az meg drága, igen szépen muzsikál. A hivatásos taxisok elégedetlensége néha egészen extrém megmozdulásokká, tűntetésekké fajul világszerte, mint történt Budapesten legutóbb, merthogy Uberék már itt vannak Magyarországon is. Ezek az elégedetlenkedések aztán kiválóan hajtják az Uber malmára a vizet, ismertség növelésben biztosan. (Update: Jó példa erre a hazai taxis hídlezárás, ami után másnap 850 szeresére nőtt a használók száma. Az Uber meg köszöni, jól van. Neked már van?
Ha nincs, innen letöltheted. (Apple store, Google Play) linkek itt:
1. helyezett: Snapchat
Szóljanak a fanfárok, elérkeztünk 2014 legkedveltebb appjainak legfényesebbikéhez. Háromszoros hurrá az aranyérmesnek, a lista győztesének, a Snapchatnek. Az webet 2014-ben felrobbantó dolgok első helyezettje ha még emlékeztek a meztelen képes kiszivárogtatásokról szólt, nincsen ez másképpen az applikációk esetében sem. Igaz, itt éppen fordítva értve. A Snapchat esetében egy olyan szolgáltatásról beszélünk, ami a nem kellően átgondolt, később megbánt, vagy vigyázó szemek által eltűntetni kívánt képek örök internetes létét hívatott megakadályozni. Az app lényege, hogy a posztolt képek a megjelenéstől számított 1-10 másodperc alatt (ezt szabadon beállítható) maguktól törlődnek, függetlenül attól, hogy azt hányan osztották meg az ismeretségi körben, vagy azon kívül. Akkor is, ha a képet közben módosítják, appon belül újraposztolják, stb. Persze kérdés, hogy mire elég 1-10 másodperc. Elvileg, ha valaki lementi a képet, és újra posztolja máshol, a Snapchet már semmit nem ér. 1 másodperc erre nem elég, 10 már bőven. Az app egyébként elég kétes hírnévnek örvend. A szülők vizslató szemei elől a Facebookról az Instagramra, majd a Snapchet-re menekülő tinik elsőszámú social média platformja kiválóan alkalmas olyan, szexuális témájú képek megosztására, ami kiskorúak esetében ugye rögtön bűncselekmény. Akár egymást közt teszik, akár egy beteges hajlamú felnőtt által. Ezért aztán sokan bírálják is, teszem hozzá teljes joggal. Nagy kérdés, hogy miképpen lehet ezt egyébként utólag bizonyítani. A Snapchat mindenesetre nem éppen törekszik ennek megelőzésére, bár hangsúlyozzák, ők maguk is elítélik az ilyen célra történő felhasználást. Mivel az algoritmus vállalásuk szerint végérvényesen törli a képet, az csak adatmentési eszközökkel lesz helyreállítható, amit például rendőrségi megkeresésre az alkalmazás üzemeltetői képenként 300-500 dollárért vállalnak is. Jó kis másodlagos piac. A rossz nyelvek szerint egyébként vannak már olyan appok, amelyek másodpercek alatt visszahozzák a törölt képeket, egyelőre nehéz tisztán látni. Az biztos, hogy Evan Spiegel, a Snapchat vezérigazgatója töretlenül bízik a sikerben, mert rendre nemet mond az igen kerek és hívogató felvásárlási ajánlatoknak, többek között a Facebook-ot is elküldte már több alkalommal. Azt még senki sem tudja, hogy végül honnan jön majd a bevétel, egyelőre az útkeresés zajlik. Végül is láttunk már ilyet néhány éve, úgy hívták Facebook. Mára a Facebook értéke meghaladja a 200 milliárd dollárt, bár az üzleti modell még ott is gyerekcipőben jár. A Snapchat esetében a maga 10 milliárd dolláros képzeletbeli értékével a Facebooktól még messze jár, de a napi 700 milliós képfeltöltés bíztató.
Ha ki akarod próbálni, itt megteheted. (Apple store, Google Play) linkek itt:
Ezzel a bejegyzéssel záródik is a 2014-es év 1-1 szakma közeli válogatását bemutató cikksorozatom. Remélem, érdekes és hasznos volt mindenkinek. Hitem szerint abból a szempontból biztosan, ha baráti körben vagy szakmai fórumon felmerül, hogy mi volt 2014 legnagyobb internetes durranása, vagy legkedveltebb appjai, nyugodtan tarts egy fél órás expozét. Garantáltan elismerést fogsz aratni. Ahogyan a cikksorozat elején írtam is, az általam használt listák a Times szubjektív válogatásai, így más média, szakmai szervezet ettől eltérő listákat is publikálhat, vitalapnak így is kiváló lehet mindez.
Végezetül köszönet a Times-nak az anyag létrejöttéért. Ahogyan ígértem az elején, itt a link, ahol még rengeteg lista elérhető 2014-ről, a legjobb moziktól, sorozatoktól kiindulva dalokon, könyveken át egészen a kütyükig. Jó szórakozást mindenkinek, olvassátok át, érdemes.
A lista itt található.
Forrás: time.com
Comments are closed.