Mivel közeleg az iPhone 6. születésnapja, illő néhány szót ejteni minden okostermék katalizátoráról is, amit Steve Jobs 2007. január 9-én mutatott be a közönségnek.
Nagyon érdekes és tanulságos így 6 év távlatából visszanézni a hivatalos bemutató prezentációt, amellyel egy új korszakhoz érkezett a digitális világ. Az első, ami megfogott, hogy Jobs azt mondja benne, 2,5 éve kezdtek el dolgozni a terméken, azaz ha visszaszámolunkk, akkor rá kell jönnünk, hogy ő már 2004-ben látta a jövőt. Körbekérdeztem, kinek milyen telefonja volt akkor. Kiderült, hogy akkoriban a telefonok fő funkciói közé a kék háttérvilágítás, vagy gombnyomásra lepattanó fedél tartozott. Nekem a számítógépen kábelen keresztül 30 percbe tellett letölteni 5 megát, Jobs pedig azon gondolkodott, hogy vigye a Safarit telefonra. Még a 2007-es bemutatón is csak edge kapcsolat volt, ami a mai 3G-s világban elképzelhetetlen, de ő tudta, hogy ez nem mindig lesz így.
Az első iPhone-on 15 natív alkalmazás volt, amik ma is kivétel nélkül mind ott virítanak az iOS 6-ban is. 2007-ben 15 natív app óriás varázslat volt, ma, 6 évvel később, több mint 100 alkalmazással a telefonomon el se tudnám képzelni azt a szegényes verziót. Sehol nem voltak még külső alkalmazások és App Store, persze, honnan lett volna, hisz senki nem tudta akkor még, hogy ezek az alkalmazások szabad fejlődésnek indulnak. Az iPhone App Store egy évvel később, 2008 júliusában nyitott 500 alkalmazással, és nemrég érkezett a hír, hogy 2012 végén az Apple jóváhagyta az egymilliomodik alkalmazást is. 2012-ben az Instagram nevű, eredetileg iPhone alkalmazást 1 milliárd dollárért vásárolta fel a Facebook. Ha az összes alkalmazást összevetjük az összes letöltéssel, akkor alkalmazásonként 50 000 letöltés körüli átlagot kapunk, azaz összesen 50 milliárd letöltésnél tart a világ 6 év alatt.
Az iPhone alapvetően változtatta meg a szokásainkat, a mobiltelefon üzletágat és az internetet is. Ma pedig, ahogy a korábbi cikkekben bemutattam, az iPhone már nem az alapja, hanem a felülete a fejlődésnek, ami lehetővé tesz olyan technológiákat, amikhez pontosan egy ilyen eszköz hiányzott.
Érdemes rászánni 80 percet, hogy végignézzük, nem csak azért mert például én tanultam belőle egy olyan funkciót, amit nem is ismertem, hanem hogy megnézzük, az Apple hogyan előzte meg a korát hosszú évekkel, és hogy nyitotta meg az okostelefonok valódi világát:
Steve Ballmer reakciója az iPhone-ra pedig tökéletesen mutatja, attól még, hogy a világ leggazdagabb embereinek egyike vagy, nem kell, hogy fogalmad legyen a vevőkről:
Comments are closed.