2017
második félében jelenhetnek meg az új iOS és Android mobil operációs rendszerek. Az egyre jobb erőforrásoknak és megoldásoknak köszönhetően szélesebb lehetőség nyílik a fejlesztők számára, hogy kényelmesebb, látványosabb és jobb funkciókkal járuljanak hozzá a felhasználói élményhez. A várhatóan ősszel kiadásra kerülő iOS 11 és Android O szoftverek béta verzióikra a nagyobb fokú személyre szabhatóság és a még egyszerűbb kezelhetőség jellemző.
Mindkét rendszer nagy fókuszt helyezett az meglévő jellemzők újragondolására, valamint mindkettőben helyet kap az “ablak az ablakban” funkció, amivel – a számítógépekhez hasonlóan – több alkalmazás együttes megjelenítése lehetséges. Ezt egyébként a Tim Cook vezette cég azzal tette felhasználóbarátabbá, hogy a megnyitottak mérete is változtatható.
iOS
Az Apple az iPad tulajdonosoknak hozza a legtöbb innovációt, de más platformon is érzékelhető lesz a sok változást magában hordozó frissítés. Az újragondolt Alkalmazásváltóban csempeszerűen jelennek meg a futó appok, mellette a Vezérlőközponttal. Az utóbbiban végre helyet kaptak a Mobilinternetet és a Személyes hotspotot bekapcsoló gombok is. A Rögzített alkalmazások panelen akár 15 alkalmazás is elhelyezhető az iPad-en. A “Drag and Drop” technológia átszövi az egész rendszert; az “ablak az ablakban” segítségével az egyik appból a másikra könnyedén beilleszthetünk képeket, videókat, zenéket és szöveget. Az AirPods fülhallgató gombjainak szerepe és a Vezérlőközpontban megjelenő ikonok innentől kezdve megváltoztathatók. A Képernyőfotók az elkészülést követően egyből szerkeszthetők és akár rajzolni is lehet rájuk. A telefonon végzett műveletek egy beépített alkalmazás keretében videóra vehetők, így azoknak biztosan sokat segít, akik ezt eddig is használták volna. Az Androidról másolt – de az iOS 10.3.2-ből eltűnt – Vészhelyzet jelzése újra helyet kap a Beállításokban; a lezáró gomb ötszöri megnyomásával lehetőség nyílik automatikus SMS küldésre vagy segélyhívás indítására.
Android
A rendszer előnye, hogy akkukímélőbb és gyorsabb megoldással álltak elő. A program lehetővé teszi billentyűzet csatlakoztatását is. A Beállítások menüpont szakított a többfüles arculattal és – hasonlóképpen az iOS-hez – egy listán jelenik meg minden beállítás. A szisztéma támogatja az egykezes használatot, aminek használatakor a kissé balra vagy jobbra – konfigurációtól függően – vannak csúsztatva a megjelenő gombok. Egy kijelölt szöveget képes beazonosítani az Intelligens szövegkiemelő az alapján, hogy az hivatkozás, koordináta vagy éppen cím; ezzel lehetőség van adekvát alkalmazással megnyitni vagy kezelni azt. Ezek mellett újítás, hogy a Főképernyőn megjelenő ikonokra hosszan nyomva kis ablakban előhozhatók az app legutolsó értesítései is.
Összegzésül elmondható, hogy mindkét szoftvergyártó igyekszik újítani és egyben behozni a lemaradását a konkurenssel szemben. A rendszerek sok hasznos újítást mutatnak felhasználóik számára és megnehezítik a leendő vásárlók választását.
Comments are closed.