Az idei év legfőbb újítása az anyasági ellátások terén az úgynevezett „GYED Extra”, mely valóban markáns változásokat hozott.
Az egyik ilyen változás, hogy 2014. január 1. után a GYED mellett is végezhető munka, korlátozás nélküli munkaidőben.
E változást megelőzően aki GYED-et kapott, mellette nem végezhetett munkát. Aki a gyermeke egy éves kora után mégis visszament dolgozni, annak ettől az időponttól le kellett mondania a GYED-ről. Helyette a gyermeke 3 éves koráig heti maximum 30 órás munkavégzés mellett, vagy otthoni munkavégzés esetén teljes munkaidőben is GYES-t lehetett igényelni, melynek fix havi összege általában jelentősen kevesebb a GYED-nél.
Az új változás így jól látható, hogy valóban könnyítés azok részére, akiknek hamarabb muszáj újra munkába állnia, azt is figyelembe véve, hogy a részmunkaidős foglalkoztatásra keveseknek van lehetősége.
Másik jelentős változás az un. „diplomás GYED” bevezetése. A gyermekgondozási díjra jogosultak köre idén kiegészült a felsőoktatási intézmények hallgatóival is. Ez a változás főként azoknak nyújt segítséget, akik a gyermekük születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
Változás még, hogy egy gyermek után, egyidejűleg csak egy ellátást lehet folyósítani, azonban, ha több gyermek van a háztartásban és közülük legalább egy gyermek 2013. 12. 31. után született, akkor a szülő részére több ellátás is folyósítható. Az idősebb testvér után ugyanis továbbra is jár az ellátás, míg az újszülött részére is megigényelhetőek az anyasági ellátások.
Az ikrek szüleinek is tartalmaz kedvezményt a módosítás. Esetükben a GYED folyósításának időtartama további 1 évvel meghosszabbodik.
A GYED Extra szabályainak megértéséhez az OEP honlapján találunk egy jól használható gyakorlati kisokost is, ami segít az érintettek eligazodását. Az alábbi linken ez elérhető.