Munkám során sokszor találkozom a kérdéssel, hogy mit kell tudni az anyasági ellátásokról. Jelenleg ez elég sokrétű és valóban nem kevés a rájuk vonatkozó szabályozás, melyek kisebb-nagyobb mértékben évről-évre változnak is. Én most összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat és néhány hivatkozást is, amit ezen ellátásokról érdemes lehet részletesen is átolvasni.
Amit összefoglalóan tudni érdemes:
- Fontos ismérv, hogy mindegyik ellátást igényelni kell, mely során több dokumentumot, igazolást kell mellékelni a beadványokhoz (úgy mint: születési anyakönyvi kivonat, „kiskönyv”, foglalkoztatói igazolás, TAJ szám, adószám, orvosi igazolások, korházi igazolás).
- Lehet dolgozni a szülés napjáig is akár, vagy általános esetben a szülési szabadság megkezdhető a terminus (=gyermek várható születésnapja) előtt 4 héttel. Ezt a napot a szakorvos (értsd: nőgyógyász) megállapítása és ajánlása alapján a körzeti orvos igazolja. Ebben az esetben a szülési szabadság első napjától megkezdődik a TGYÁS, ami 168 napig tart.
- Akinél az állapot indokolja a korábbi időponttól történő munkából kimaradást, az veszélyeztetett terhesség okán kerül táppénzre. Erre akkor kerül sor, ha az otthon maradás több mint 4 héttel a terminus előtt kezdődik meg. A táppénzes igazolást szintén a körzeti orvos adja a szakorvos igazolása alapján. Ilyen esetben a táppénz a szülés napjáig tart és a TGYÁS időszaka a gyermek születésnapjától indul, így a 168 nap így 4 héttel később jár le, mint az előző esetben. Ennek okán az első tájékoztató, amit érdemes áttanulmányozni, az a Táppénzre vonatkozó részletes szabályok.
- Minden ellátást a bruttó munkabér alapján számolnak (EKHO-san adózó jövedelemrész alapján nem).
- A TGYÁS 168 napja után GYED igényelhető max. a gyermek 2 éves koráig.
- Ha a GYED lejár, igényelhető GYES max. a gyermek 3 éves koráig, ami jelenleg havi 28 500 Ft fixen. (Akinek nem jár a TGYÁS és a GYED, az végig ezt igényelheti, vagyis ezt minden anya megkapja, az is akinek nem volt elegendő munkaviszonya.)
- A gyermek 1 éves kora után már lehet munkát vállalni, de TGYÁS és GYED mellett nem lehet más jövedelmet szerezni! Amennyiben az édesanya 1 év eltelte után elmegy dolgozni, akkor a GYED-ről le kell mondani, de max. heti 30 órányi munkavállalás mellett a GYES igényelhető/kapható. Kizárólag otthon végzett munka esetén, akár heti 40 órás munka is végezhető GYES mellett.
Néhány fontos link, a részletes szabályokról:
Táppénz szabályok (különös tekintettel a táppénz napi maximumára (6 535 Ft/nap):
http://www.oep.hu/pls/portal/docs/PAGE/LAKOSSAG/OEPHULAK_EBELLAT/ELLATASMO/TAPPENZ_2013_01.PDF
Intézmény: OEP
TGYÁS – Terhességi gyermekágyi segély (első 168 nap)
Intézmény: OEP
GYED – Gyermekgondozási díj (2 éves korig)
Intézmény: OEP
GYES – Gyermekgondozási segély (2-3 éves korig): (vagy akinek az előző 2 ellátás nem jár, az 3 éven át végig ezt kapja, ha megigényli, mert ez alanyi jogon jár.)
http://www.kormany.hu/hu/gyik/gyermekgondozasi-segely-2013
Intézmény: MÁK
Egyéb kapcsolódó ellátások, juttatások:
Családi pótlék (rendszeres, havi juttatás): (Egy gyermek esetén 12 200 Ft/hó)
http://www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/csaladi_potlek
Intézmény: MÁK
Egyszeri anyasági támogatás (szülés után 1x) (2013-ban: 64 125 Ft)
http://www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/anyasagi_tamogatas
Intézmény: MÁK
Babakötvény
http://www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/babakotveny
Intézmény: MÁK
Családi kedvezmény (adókedvezmény a magzat 90 napos korától szakorvosi igazolás birtokában, az alábbi nyilatkozat kitöltésével vehető igénybe munkáltatónál az egyik szülőnek):
http://www.nav.gov.hu/data/cms277119/2013adoeloleg_nyilatkozat_csaladi_kedvezmeny.pdf
Intézmény: NAV
Apát megillető pótszabadság (igényelni kell munkáltatónál):
http://www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/apa_munkaidokedvezmeny