Aki a sci-fit szereti, az talán meg sem lepődik azon, hogy a könyvekből ismerős technológiák egymás után kelnek életre a való világban is. Akár kezdhetjük a sort Verne tengeralattjárójával, folytathatjuk Wells lézersugaraival – és úgy tűnik, hogy lassan elérünk a sok író által megálmodott, agyba ültetett mikrochipekig. Ennek első példája a Neuralink!
Mi is az a Neuralink?
A Neuralink egy, többek közt Elon Musk által alapított cég, melynek célja egy olyan agyba ültethető mikrochip létrehozása, ami képes az emberi aggyal kommunikálni. Ennek a rövid távú célja különböző agyi betegségek és problémák kezelése, míg a hosszú távú terv egy szimbiotikus kapcsolat kialakítása egy mesterséges intelligenciával.
A chip egy prototípusa már létezik és Musk azt nyilatkozta Joe Rogan podcastjában, hogy remélhetőleg ez évben már beültetésre is sor kerülhet.
A rövid távú előnyökről
De miért is érdekes ez az egész? A tervek szerint ezzel a chippel különböző agyi problémák, korlátok lesznek leküzdhetők. Ez alatt gondoljunk például a végtag-protézisek irányítására. Vagy mondjuk a hallás- és látás gondok leküzdésére. De a memóriaproblémák kijavítása sem kizárt.
A technológia fejlődésével és agyunk működésének alaposabb megértésével még több lehetőség nyílik majd arra, hogy a jelenleg nehézségekkel küzdő emberek életét jobbá és élhetőbbé tegyük.
Musk és kollégái egy 2019-es prezentáció – lásd a fenti videóban – alkalmával részletesen beszéltek a tervekről, illetve a jelenlegi állapotról is. Ennek során mutattak képeket a beültetendő chip evolúciójáról, a beültetés folyamatáról, illetve az azt végző robotról is.
Utóbbi érdekessége, hogy azt is a cégnek kellett kifejleszteni. Ennek az volt az oka, hogy az idegrendszerrel kapcsolatot létesítő szálak túl apróak, és így a beültetés túl nagy precizitást igényel ahhoz, hogy ember végezze a beavatkozást. Ám a piacon nem volt elérhető olyan képességekkel rendelkező megoldás (robot), amire ehhez szükség van.
Márpedig a cél az, hogy a lehető legkevésbé intrúzív legyen a beavatkozás, amivel a chip a páciens agyába kerül. Elvégre a jövőben azt szeretnék elérni, hogy mindenkinek legyen ilyen chipje. Már persze, aki szeretne.
A jövőben nem kell majd a beszélt nyelv?
Valószínűleg többekben felmerült már, hogy mennyivel gyorsabban tudnák elvégezni munkájukat vagy böngészni az internetet a telefonjukon, ha nem kéne pötyögni a billentyűzeten – elég lenne csak gondolni arra, hogy mit szeretnének csinálni. Ezt a problémát szeretné a Neuralink is megoldani a jövőben.
A beültetett chip az idegrendszerünk által adott jeleket alakítaná át az általunk irányítani akart rendszer számára érthetőre és fordítva. Ezzel lényegesen meggyorsítva a két fél közti adatátvitel sebességét.
Ugyanakkor ez a technológia nagyban megváltoztathatja az emberek közti kommunikációt is, hiszen élő beszédre nem feltétlenül lesz szükségünk ahhoz, hogy társalogjunk másokkal. De persze ez igazából még nagyon a távoli jövő zenéje – és csak találgatni lehet, hogy mi lesz belőle addigra. Mindenesetre ez is egy olyan sci-fi technológia, ami kezd valóság lenni, és érdemes lehet figyelemmel követni a fejlődését.
Comments are closed.