Elon Musk, a Tesla Inc. elnöke és a Space X vezérigazgatója mindig is arról volt híres, hogy sajátos nézeteihez sziklaszilárdan ragaszkodik, fittyet hányva a külvilág elvárásaira. Ezt a szokását a koronavírus járvány idején sem tagadta meg, mikor a helyi rendelkezések ellenére erőltetni kezdte a Tesla egyetlen amerikai üzemének újranyitását.
De vajon hogyan fest mindez az Edelman Bizalmi Barométer megállapításainak tükrében? Az utóbbi alapján ugyanis a megkérdezettek egyértelműen az embereket és a vírus elleni küzdelmet helyezi előtérbe, szemben az üzleti szempontokkal.
Ez történt dióhéjban
Május 11-én Musk egy Twitter bejegyzésben közölte tervét, miszerint a szigorított hatósági korlátozások ellenére a Tesla fremonti üzemében már a hónap vége előtt újra fog indulni a gyártás, és ha ehhez le kell tartóztatni valakit, az csak ő legyen.
Tesla is restarting production today against Alameda County rules. I will be on the line with everyone else. If anyone is arrested, I ask that it only be me.
— Elon Musk (@elonmusk) May 11, 2020
Hogy sarokba szorítsa a helyi tisztviselőket, az üzemnek otthont adó Alameda megyét a telephely áthelyezésével is megfenyegette. Persze, a feszült hangvételű üzenetnek voltak előzményei. Már korábban is többször tett a koronavírus terjedését megakadályozni hivatott, szigorító intézkedésekkel szembemenő megszólalásokat. Március 6-án egyik tweetjében a „hülyeség” jelzővel illette a koronavírus pánikot. Ahogy az Alameda megye által életbe léptetett, a gyár ideiglenes bezárásáról szóló szabályozásának is csak egy héttel annak bejelentése után tett eleget.
Többször terjesztett később hamisnak nyilvánított feltételezéseket arról, hogy a gyermekek tulajdonképpen immunisak a vírusra. Hasonló kijelentéseket osztott meg a klorokinról, mint hatásos ellenszerről. Miután a helyzet egyre rosszabbodott az USA-ban, Musk felajánlotta, hogy ingyenesen biztosítanak FDA-tanúsítvánnyal rendelkező lélegeztetőgépeket a rászoruló kórházaknak. Csakhogy ezekről kiderült: nem alkalmasak a súlyos betegek életben tartására. Áprilisban pedig Twitter bejegyzésein keresztül csatlakozott az Amerika szabadságáért és a korlátozások megszüntetéséért küzdő mozgalomhoz.
Musk nyilvánvalóan egyben véleményvezér és vezérigazgató, de vajon helyesen kezeli ezt a helyzetet?
Mit mond az Edelman Bizalmi Barométer?
A 2020-as speciális Edelman Bizalmi Barométer szerint Musk nem teljesen kezeli helyesen a helyzetet. A 12 országban (többek között az USA-ban is) elvégzett felmérésben megkérdezettek 90%-a számára az alkalmazottak egészségének megóvása a márkába vetett bizalmuk alapvető feltétele. A túlnyomó többség szerint az is elengedhetetlen, hogy az adott vállalat megbízható információforrásként szolgáljon, amely szintén ellentmond Musk tweetjeinek.
A legmegdöbbentőbb azonban az, hogy a válaszadók 71%-a (USA: 69%) azt nyilatkozta, hogy azok a vállalatok, melyek a profitszerzést előtérbe helyezik a dolgozóik egészségével szemben, örökre elveszíthetik a fogyasztóik bizalmát. A Tesla részvényárfolyama és Musk hírneve mégsem hever romokban! Ez az innovatív és karizmatikus személyiségének, eddig elért eredményeinek, és az ebből származó jelentős mértékű befolyásának is lehet köszönhető.
A Tesla vezérigazgatója és a helyi hatóságok azóta megegyezésre jutottak a Donald Trump által is támogatott újranyitással kapcsolatban. Így a termelés biztonságosnak nyilvánított körülmények között már jelenleg is zajlik a kaliforniai gyárban. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy Musk lekicsinylő hozzáállása egy több százezer ember halálát okozó járványhoz vajon milyen irányban befolyásolja a jövőben a nevétől olyannyira függő nagyvállalatait? Vajon elég megrendíthetetlen Musk befolyása és elismertsége ahhoz, hogy megőrizze a fogyasztók bizalmát?
Comments are closed.