A Smart Home rendkívül divatos kulcsszónak számít manapság az interneten. Kétséget kizáróan ez egy olyan terület, ami hatalmas térhódításba kezdett az utóbbi időben, éppen ezért érdemes képbe kerülni a dologgal, hiszen a nem túl távoli jövőben már a legtöbb otthoni eszközünknek saját IP címe lesz.
De mi is az a Smart Home?
A Smart Home (magyarul okosotthon) olyan technikai megoldások együttese, amelyek többé kevésbé egymással együttműködve lehetővé teszik a házban működő különböző rendszerek és alrendszerek központi irányítását. Itt tehát arról beszélhetünk, hogy az otthonunkban található eszközök
- egyrészt kapcsolódnak valamilyen központi rendszerhez (HUB vagy Bridge), amely képes a különböző típusú és gyártású eszközöktől adatokat, információkat fogadni és azoknak adatokat, utasításokat küldeni
- másrészt bizonyos esetekben az internethez is kapcsolódhatnak, amennyiben valamilyen meghatározott cél miatt (pl: távoli vezérlés) ez indokolttá válik
A Smart Home a HUB/Bridge-en keresztül vezérelhető. Ehhez általában társul egy webes felület és/vagy mobilalkalmazás, amellyel a felhasználó vezérelheti az eszközöket. Természetesen IFTTT (If This Then That) szabályok is meghatározhatók benne, melynek segítségével az eszközök egymás segítségével, automatikusan is döntéseket hozhatnak. (pl: ha a kinti hőmérséklet meghaladja a 30 Celsius fokot a hőmérséklet-szenzor által biztosított adatok szerint, akkor a klímakapcsolónak menjen ki a parancs, hogy kapcsolja be a klímát a nagyszobában).
Kommunikáció az eszközök között
A kommunikáció az eszközök és a HUB/Bridge között többféle protokollon és csatornán keresztül működhet. A különböző kommunikációs protokollokban az a közös pont, hogy mindenhol törekedtek a minél kisebb méretű üzenetküldésre annak érdekében, hogy az eszközök kellően gyorsan és hatékonyan tudjanak kommunikálni egymással. A teljesség igénye nélkül az alábbi kommunikációs típusokat különböztetjük meg az IoT eszközök kommunikációja során:
Wifi: A kommunikáció legegyszerűbb formája, amikor az eszköz az otthoni belső hálózatra kapcsolódik Wifin keresztül. Értelemszerűen a TCP/IP felett kommunikál, például MQTT protokoll segítségével (Az MQTT egy TCP/IP csatornán megvalósított sztenderdizált message broker protokoll.)
Zigbee/ZWave: Habár két külön specifikációról beszélünk, nagyjából hasonló logikával működnek: alacsony energiájú rádiófrekvencián kommunikálnak. Nagy előnyük, hogy ún. mesh hálózatot alkotnak, tehát minél több Zigbee/ZWave eszköz aktív az otthonunkban, annál stabilabb a kommunikáció, hiszen egymás jelét erősítve kommunikálnak a HUB/Bridge-el.
A következő részben megnézzük az ismertebb home automation rendszereket, és azok előnyeit/hátrányait.
Comments are closed.