Talán nem túlzunk, ha azt állítjuk, hogy a klímaváltozás, pontosabban a globális felmelegedés jelenti az emberiség legégetőbb problémáját, nemcsak a jövő, de a jelen generációi számára is. De mégis hogyan jutottunk el idáig, mi okozza és mit tehetünk a folyamat lassítása érdekében?
Szinte nap mint nap találkozunk ezzel a kifejezéssel, de azért vegyük át még egyszer, mi is az a klímaváltozás! Az ENSZ meghatározása alapján klímaváltozás alatt a Föld légkörének átlaghőmérsékletében és az időjárási viszonyokban bekövetkező hosszú távú változások értendőek.
Ezek a változások kialakulhatnak természetes folyamatok eredményeként, például az óceáni áramlatok vagy a napsugárzás intenzitásának megváltozása révén, vagy tektonikus mozgások nyomán. Ezért is beszélhetünk jégkorszakokról, melyeket bolygónk éghajlatának bizonyos időközönkénti természetes változása idézett elő.
Ami viszont nem mindegy, az a változás mértéke!
Az 1800-as évektől kezdődően ugyanis már az emberi tevékenységek jelentik a klímaváltozás fő mozgatórugóját. Az első ipari forradalom idején megjelentek a gőzgépek, így megkezdődött a szén, majd később a kőolaj és a földgáz ipari méretű felhasználása. A fosszilis tüzelőanyagok égetése nyomán a légkörbe kerülő szén-dioxid fokozta az úgynevezett üvegházhatást, ennek eredményeképp bolygónk átlaghőmérséklete jelentősen megnőtt. Ezt a jelenséget nevezzük globális felmelegedésnek.
Az üvegházhatású gázok emissziója ugyanakkor azóta is folyamatosan emelkedik. Ennek következtében a Föld jelenleg több mint 1,1°C-kal melegebb, mint a 19. század végén. A 2011-2020 közötti időszak pedig az eddig mért legmelegebb évtizedünk volt.
De miért is akkora probléma ez?
A globális felmelegedés számtalan negatív hatást von maga után, melyek közül sajnos egyre többet figyelhetünk meg napjainkban is. Ilyen az óceánok felmelegedése és elsavasodása; a globális olvadás, ebből következően a tengerszint emelkedése; a szárazság, pusztító erdőtüzek és hőhullámok; az egyre gyakoribb tornádók, illetve a biodiverzitás csökkenése.
Hogyan előzhetnénk meg mindezt?
Alapvetően az lenne a cél, hogy az ember által okozott teljes felmelegedést 1,5°C alatt lehessen tartani az 1861–1880 időszakhoz képest. Az átlaghőmérséklet változása semmiképp nem érheti el a +2°C-ot, az eddigi tudományos kutatások ugyanis azt mutatják, hogy ez visszafordíthatatlan következményekkel járna.
Tartós és eredményes változás eléréséhez azonban kollektív felelősségvállalás és teljes társadalmi összefogás szükséges. Az egyéni szinten túlmenően ebben kiemelt szerepet kell vállalnia a vállalatoknak is, hiszen ezek méretükből, működési intenzitásukból adódóan fokozottan gyakorolnak hatást a környezetükre.
Manapság viszont már nem elég, ha csupán a termelési vagy a szolgáltatás előállítási szakaszban vesszük figyelembe a környezeti szempontokat, ugyanis olyan területek is jelentősen hozzájárulhatnak a vállalati karbonlábnyomhoz, mint a marketing. Hogy hogyan? További információkért olvasd el a témában íródott cikkeinket és fordulj a CRANE csapatához bizalommal!
Források:
United Nations (2022): What Is Climate Change? (Utoljára megtekintve: 2022. 06. 28.)
XFOREST (2021): Klímaváltozás: hogyan hat ránk és hogyan fog gyermekeinkre? (Utoljára megtekintve: 2022. 06. 28.)
Comments are closed.