Előző cikkeinkben már megismerkedhettünk a weboldalak karbonlábnyomának a jelentőségével és mérési lehetőségeivel. De vajon hogyan csökkenthetjük ezt? Lássunk néhány tippet!
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, egy átlagos weboldal éves szinten számottevő mennyiségű szén-dioxid kibocsátásáért felel. Ebből kifolyólag, ha fontos számunkra a környezettudatos működés, érdemes kiemelt figyelmet szentelnünk a weboldalaink karbonlábnyomának a csökkentésére is.
Erre számtalan megoldás létezik, egészen alapvető változtatásoktól kezdve a költségesebb, de nagyobb hatású infrastrukturális módosításokig. Ezek közül most az alábbi hetet mutatjuk be a Layout gyűjtése alapján:
- Optimalizáld a képeidet a fájlméret csökkentése érdekében!
A nagy felbontású képek jelentik az egyik legnagyobb terhet a weboldalak energiafogyasztására nézve, ezért csökkentsd le a képeid felbontását és a képminőséget, amennyire csak lehet! - A videókat használd tudatosan!
Hasonló a helyzet a videókkal is. A videóid legyenek lényegre törőek, állíts be minél kisebb felbontást, illetve kapcsold ki az automatikus lejátszást! - Használd a „lazy load” (lusta betöltés) funkciót a képek és az egyéb média esetében!
Azáltal, hogy csak addig töltenek be a képek, ameddig a látogató legörget a weboldalon, rengeteg villamos energiát spórolhatsz meg, a gyorsabb töltési időről nem is beszélve! - Állítsd be a webes gyorsítótár használatát!
A gyorsítótárazás lényege, hogy a weboldal bizonyos elemei (JavaScript, CSS, képek) letöltésre kerülnek és a felhasználóhoz közelebb tárolódnak el. Ennek köszönhetően gyorsabban tölt be a weboldal a felhasználó következő látogatásakor, így az oldal karbonlábnyoma is csökken. - Töröld ki azt, ami nem kell! Bizonyos időszakonként iktass be egy alapos weboldal tisztítást, amikor is kitörlöd a nem használt tartalmakat, kategóriákat, tageket, a spam kommenteket, az elavult linkeket (és még sorolhatnánk)!
- Tedd könnyebbé a weboldalon történő navigációt!
Egy nehezen kezelhető weboldal nem elég, hogy összezavarja a látogatót, de még az oldal karbonkibocsátását is fokozza a felesleges kattintások révén. Ismerd meg a közönséged, a szükségleteiket, majd ennek megfelelően állíts össze egy számukra logikus navigációs struktúrát! - Válassz egy zöld web host-ot!
A szerverek, adatközpontok és hűtőberendezések villamosenergia-igénye hatalmas, ezért olyan szolgáltatót célszerű keresnünk, amely megújuló energiaforrásokból működik. Ezen a téren jelenleg még korlátozottak a lehetőségeink, de például érdemes lehet a Google Cloud Platform-mal együttműködő tárhelyszolgáltató cégek közül válogatni. A Google ugyanis különös hangsúlyt fektet a karbonsemlegességre, illetve a felhasznált energia megújuló energiaforrásokkal történő pótlására.
Természetesen mindez csupán javaslat, nem szükséges (és valószínűleg nem is lehet) egyszerre bevezetni minden új megoldást, mellyel csökkenthetjük a karbonlábnyomunkat, de persze hosszú távon ez lenne az ideális.
Számodra mi lesz az első lépés egy zöldebb weboldal felé?
Forrás:
Amos, J. (2019): 7 best practices to create sustainable websites. Layout. https://getflywheel.com/layout/create-sustainable-websites-best-practices/ (Utolsó megtekintés: 2022. 05. 31.)
Comments are closed.