Előző cikkünkben már beszámoltunk róla, hogy miért is olyan fontos a weboldalaink karbonlábnyomának a mérése (és csökkentése), továbbá röviden ismertettünk is egy erre alkalmas eszközt, a Website Carbon Calculator-t. De vajon hogyan működik ez?
Egy weboldal karbonlábnyomának a meghatározása közel sem egyszerű feladat. A Website Carbon Calculator tervezői különböző iparági szakértőkkel együttműködve éveken át dolgoztak egy standardizált megközelítés létrehozásán a weboldalak CO2 emissziójának mérésére. A jelenlegi módszertan öt adatbemeneteli pontot alkalmaz:
- Vezetéken keresztüli adatátvitel
- Webes adatok energiaintenzitása
- Adatközpont által használt energiaforrás
- Elektromos áram karbonintenzitása
- Weboldal forgalma.
Lássuk, mit is takarnak ezek!
Vezetéken keresztüli adatátvitel
Egy weboldal betöltéséhez szükséges energia nagyjából arányos az átvitt adatok mennyiségével. A kalkulátor megméri a vezetéken keresztül átvitt adatok mennyiségét az oldal betöltésekor, majd megszorozza azt a rendelkezésre álló energiafelhasználási adatokkal. A módszertan figyelembe veszi a rendszeres látogatókat is, akik esetében a gyorsítótárba mentett adatok révén gyorsabban betöltődik az adott weboldal.
Webes adatok energiaintenzitása
Az adatközpontok, a telekommunikációs hálózatok és a végfelhasználó számítógépe vagy mobil eszköze is energiát használ fel. Ezek energiafogyasztása rengeteg tényezőtől függ, ezért a kalkulátor egy átlagos értékkel számol ezen a ponton.
Adatközpont által használt energiaforrás
A folyamatot lehetővé tevő minden egyes energiaforrás feltérképezése lehetetlen feladat, ezért a kalkulátor azt feltételezi, hogy minden weboldal standard hálózati áramot használ a telekommunikációs hálózat és a végfogyasztó eléréséhez. Az, hogy az adatközpontok zöld energiát használnak-e, egy külső adatbázis alapján megállapítható, ezért ezzel korrigálásra kerül a számítás.
Elektromos áram karbonintenzitása
A hálózati áram karbonintenzitása a hálózati áram nemzetközi átlagára épül. A megújuló energiaforrásokkal működő adatközpontok esetében pedig egy alacsonyabb karbonfaktorral kalkulál a rendszer.
Weboldal forgalma
Ha mindez megvan, megkapjuk egy átlagos felhasználó látogatásának a karbonlábnyomát. Ezt az értéket az éves átlagos oldalmegtekintésekkel felszorozva becsülhetjük meg a weboldal éves CO2 kibocsátását.
Most már mindent tudunk arról, hogy hogyan számolhatjuk ki a weboldalunk karbonlábnyomát. De mi van akkor, ha a kalkuláció eredményeként egy nem túl bizalomgerjesztő értéket kapunk? Ha megismernéd a karboncsökkentés lehetséges módjait, olvasd el következő cikkünket is!
Forrás:
Wholegrain Digital (2022): Website Carbon Calculator. https://www.websitecarbon.com/ (Utolsó megtekintés: 2022. 05. 30.)
Comments are closed.