Manapság az emberek szkeptikusak a 3D technológiához való hozzáállásuk terén, azonban ez nem lesz mindig így. Az egyre szélesebb körű piac bár még gyerekcipőben jár, gyorsuló ütemben lehet képes csökkenteni a nagy üzemek létjogosultságát. Jelenleg elsősorban a játékipar fejlődésére bír nagy hatással.
2020-ra a játékok piacát 135 milliárd dollárosra becsülik, de egy tanulmány szerint anyagilag megéri magadnak nyomtatni. A Michigan Technological University és a londoni székhelyű MyMiniFactory mérnökeinek csapata közzétette eredményeit a témával kapcsolatban. A Joshua Pearce vezette csapat a költségek szempontjából közelítette meg a vizsgálódást. Mint mondta “bár a háromdimenziós nyomdaipart jelenleg a kis méretű és olcsó nyomtatók uralják, az iparág fejlődésével sokkal nagyobb mértékű barkácsgyártást fogunk látni”.
Az eredmények
Hogy mélyebbre ássanak a költségekben, a tanulmány a MyMiniFactory 100 legnépszerűbb letöltött objektumát vizsgálta. A MyMiniFactory egy a több tucatból, ahol az emberek szabadon osztják meg a 3 dimenziós nyomtatható formaterveket online. Három különböző nyomtatási lehetőség költségeit hasonlították össze, amit a nyílt forráskódú Lulzbot 3D használni képes: a “commercial filament”-et (spagettiszerű szálak könnyen megvásárolható online), a “pellet-extruded filament”-et (olcsóbb opció az otthoni készítéséhez) és a “post-consumer waste plastic”-ot (újrahasznosított szálakká alakítva).
Amikor egy másik kísérlethez egy kereskedelmi forgalomban kapható játékot választottak, ténylegesen elkészítették ezt mind a 3 féle szálból. Mindegyik esetben több, mint 75%-át takarították meg a költségeknek, az újrahasznosított szálakkal pedig 90%-át. Az emberek összesen 60 millió dollárt költenek játékokra egy évben. Képzeljük el, hogy megtakarítjuk ennek a pénznek a 75%-át…
Pearce szerint az adatok azt jelzik, hogy a 3D-s nyomtatás máris hatást gyakorol az iparágra. Azt javasolja, hogy a játékcégek hasznosítsák a 3D-s nyomtatók előnyeit. “Ez már megtörténik – szó szerint több millió ingyenes formatervezési minta áll a rendelkezésünkre. Az otthoni gyártás a játékok jövője és nagy hiba lenne, ha a háromdimenziós nyomtatók csak játékok maradnának.” – mondja Pearce.
A közös fejlesztés és az objektumok ingyenes megosztása gerjeszti az iparág gyors fejlődését. A saját kereteit kinőve egy nap talán majd bevett szokás lesz mindent újrahasznosított szemétből házilag elkészíteni.
Comments are closed.