Egyre gyakoribb támadások a mobiltelefonok és testen hordható eszközök ellen, egyre több zsarolás, bonyolultabbá váló azonosítás, a helyettünk dolgozó robotok védelme és az okosvárosok biztonsága – a Symantec és a Norton IT-biztonsági szakértői előrejelzés szerint ezek várhatóak a közeljövőben.
A kiberbűnözők minden kínálkozó alkalmat kihasználnak, így a hálózatba kapcsolt eszközök számának növekedésével a támadások száma is várhatóan emelkedni fog, így a technológiai újdonságokra nyitott felhasználóknak jobban oda kell figyelniük a biztonságra. A szakemberek szerint a hirdetésre klikkelős csalások és a zsarolások leszek az első bűncselekmények. Az orvosi eszközöket és az autókat fenyegető támadások szintén valós veszélyt jelentenek. A tanúsítványok és a kódaláírások szintén fontos szerepet játszanak majd az eszközök biztonságában, és idővel az új eszközöknek már tartalmazniuk kell a megfelelő védelmi megoldásokat. Elengedhetetlen lesz az adatvédelmi stratégiák és a fenyegetésekkel kapcsolatos adatok pontos meghatározása, a vállalat biztonsági vezetőinek pedig átfogó IT-biztonsági megközelítést és többrétegű, dedikált védelmet kell alkalmazniuk a megfelelő biztonság érdekében.
A biztonsági iparágban sokszor felmerül, hogy a felhasználók mit hajlandóak feláldozni a kényelem érdekében. A testen hordozható eszközök terjedésével az ehhez kapcsolódó viták is felélénkültek. Ahogy egyre több adatot gyűjtenek rólunk, úgy a felhasználók, vállalatok, kormányok kérdései is szaporodnak: hová kerülnek az adataink? Mire használják ezeket? Biztonságos ez?
A közelgő EU adatvédelmi irányelv jól láthatóan átalakítja majd az adatszabályozást az Európai Unióban. A szervezeteknek új követelményeknek kell megfelelniük a személyes adatok kezelésével kapcsolatban, és szigorúbb megfelelőségi szabályozásokat kell bevezetniük.
Az elmúlt év nagyszámú adatszivárgási esetéből a vállalatok láthatták, hogy a hagyományos felhasználónév/jelszó struktúra már kevés. Egyre gyakoribbá válik majd a kétfaktoros azonosítás, ezen belül pedig azok a módszerek lesznek elterjedtek, amelyekhez nem csak a tulajdonos által tudott adat (pl. jelszó) szükséges, hanem olyan eszköz is, amellyel egyedül csak ők rendelkeznek (pl. a saját okostelefonjuk). Annak ellenére, hogy a felhasználóknak problémát jelent a különféle belépési kombinációk megjegyzése, a váltásra mindenképpen szükség lesz. A biometria területén is egyre komolyabb és átfogóbb megoldások jelennek meg – az ujjlenyomatok még nem jelentik a folyamat végét. Készüljünk fel az olyan módszerek megjelenésére, mint az EKG-alapú azonosítás, vagy a vénák egyezésén alapuló megoldások.
Forrás: mediainfo.hu