Idén júniusban 4. alkalommal díjazta a Facebook az előző év legsikeresebb Facebook- kampányait. Hat különböző kategóriába sorolták a versenymunkákat, melyek közül a legjobbak kék (a legmagasabb), arany vagy ezüst minősítést kaphattak.
Az alábbi válogatásban a díjazottak közül néhány olyanról olvashattok, melyek így vagy úgy, de egy jó ügy érdekében készültek. A bemutatott kampányok között van olyan, amely rengeteg pénzt gyűjtött egy szervezet számára, de példaként hoztam olyat is, ami a közvetített üzenettel szeretné egy kicsit jobb hellyé varázsolni a világot.
Ice Bucket Challenge
Mindannyian emlékszünk azokra a barátokra, hírességekre, akik egy nagy vödör jeges vizet borítottak a saját nyakukba, (jobb esetben azért,) hogy felhívják a figyelmet amiotrófiás laterálszklerózisban szenvedő betegekre, és pénzt gyűjtsenek az őket támogató ASL Foundation nevű amerikai szervezetnek. A kihívás nyomán több mint 17 millió videó készült, ami végül, egyetlen cent befektetése nélkül 220 millió dollár bevételt hozott az alapítványnak. 159 országból érkeztek feltöltések és összesen 440 millió megtekintést generáltak a jeges vizes videók.
A kampány természetesen kék minősítést kapott.
Like a Girl
A Procter & Gamble Always márkájának megrendelésére a kanadai Leo Burnett által készített #LikeAGirl kampány bemutatja, hogy milyen negatív sztereotípia kapcsolódik a „mint egy lány” kifejezés mellé. Futni, ütni, dobni vajon csak a fiúk tudnak rendesen? A felnőtt nők és a férfiak, valamint a kissrácok szerint igen, ám a tizenéves kiscsajok bebizonyítják, hogy a lányok is ugyanolyan erőbedobással és jól tudják ezeket a dolgokat művelni, mint az erősebb nem.
Mindamellett, hogy a kampány kicsit megtornázta a tini lányok önbecsülését, nem elhanyagolható megemlíteni, hogy a termék iránti vásárlási hajlandóság a tinédzserek körében 40-ről 60%-ra ugrott. A zsűri a kampányt kék – a legmagasabb – kitüntetéssel díjazta.
KAFA
Egy libanoni nőjogi szervezet a családon belüli erőszak ellen hozandó törvények mellett kampányolt, így indult útjára a „vörös hüvelykujj”, mely nagyon gyorsan az ügy szimbólumává vált. A világon több mint 20.000 ember festette vörösre az ujját és osztotta ezt meg valamilyen közösségi felületen, így támogatva távolról is a szervezetet munkájában. A kampány eredményeként 700%-kal nőtt a családon belüli erőszakról folytatott online párbeszédek száma.
Love has no labels
Személyes kedvencem a Love has no labes kampány, melynek célja, hogy bebizonyítsa, a bőr alatt mindenki ugyanolyan ember, függetlenül faji vagy vallási hovatartozásától, szexuális irányultságától vagy egészségi állapotától. A hatalmas röntgen fal mögött emberek állnak, a nézők pedig csak a mozgó csontvázukat látják. A fal mögül kilépve szembesülhetünk azzal, hogy a csókolózó pár mindkét tagja nő, hogy a táncoló testvérpár kisebb tagja fogyatékkal él, hogy a bolondozó családban 2 édesapa neveli a gyermeket.
A videót két nap alatt több mint 40 millióan tekintették meg, így állítólag a második leggyorsabban terjedő tcr tartalom lett a világhálón. A Facebook arany kitüntetéssel jutalmazta.