A mai világban szinte bármit is akarunk intézni online, ahhoz általában valamiféle új regisztráció is párosul, ami pedig egy újabb megjegyzendő felhasználó és jelszó párost jelent. Egy idő után már annyi ilyen párost kéne észben tartani – és időnként cserélni -, ami emberileg lehetetlen. Ilyenkor jelenthet segítséget egy, a jelszókezelés terén helyettünk tevékenykedő program.
Nézzük kicsit részletesebben, miért is hasznos a jelszókezelés számunkra
- Az első és legfontosabb tényező: nem kell nekünk megjegyezni minden felhasználó-jelszó párost, csak a jelszókezelőhöz tartozót.
- Ezeknek a programoknak pont az a céljuk, hogy egy könnyen hozzáférhető, de mégis biztonságos helyen tároljuk a jelszavainkat. Nem, sajnos a fiókban tárolt füzet NEM számít biztonságosnak. A jelszókezelők az adatainkat titkosított fájlban tárolják, hogy még akkor se tudjanak mások hozzáférni, ha sikerül valahogy ezeket megszerezni.
- A jelszavainkból készült adatbázist tartalmazó fájlt akár tárolhatjuk Google Drive vagy hasonló fiókban is. Így mindig a legfrissebb verziót tudjuk elérni bármilyen eszközről, amiről hozzá tudunk férni.
- Szinte minden program rendelkezik jelszó-generáló funkcióval is, aminek köszönhetően könnyen és gyorsan készíthetünk biztonságos jelszavakat.
- Több ilyen program rendelkezik alternatív autentikációs módokkal is. Például ujjlenyomat vagy arcfelismerés.
- Egyéb kényelmi funkció lehet még a böngészőbe beépülő modul, amivel könnyedén tudunk belépni oldalakra anélkül, hogy a böngészővel megjegyeztettük volna a jelszavunkat. Mert sajnos a böngészőkbe beépített jelszókezelés sem túl biztonságos, bár az utóbbi években javult a helyzet ezen a téren is.
Így lehet biztonságos a jelszavad!
Térjünk ki egy kicsit arra, hogy mi is számít biztonságosnak.
- Legyen minél hosszabb. Ennek ugye hátránya, hogy nehéz megjegyezni, ami viszont a programunknak nem okoz problémát. Az előnye viszont, hogy az úgynevezett brute-force módszerrel (egyesével végig próbálni az abc összes lehetséges kombinációját) nagyon sokáig tart feltörni. Például egy 10 karakter hosszú jelszót 500 évig tartana, míg egy 6 karakter hosszút csak 2 perc.
- Ne legyen könnyen kitalálható. Azaz ne tartalmazzon értelmes szavakat, főként ne olyat, amire mondjuk valamelyik social-media profilunkból könnyen rá lehet jönni.
- Amennyire lehetséges, próbáljuk bonyolulttá tenni. A szokásos móka, kis- és nagybetűk, speciális karakterek, számok. Jelszavaink erősségét le is tesztelhetjük az interneten elérhető különböző oldalakon, például itt.
- Ne használjuk több helyen ugyanazt a jelszót. Ezzel védhetjük magunkat attól, ha a jelszavunkhoz a másik féltől férnének hozzá. Ahogy azt láthatjuk, évente több helyről is jön a hír, hogy feltörték az oldalt és kiszivárogtak felhasználói adatok. Ez ellen mi ugyebár nem tudunk mit tenni, de így ha ki is szivárgott egy jelszavunk, azt csak ezen az oldalon lehet használni, így nagyobb kárunk nem lesz belőle.
Az, hogy melyik a legjobb jelszókezelő program már egy kicsit trükkösebb kérdés. Ez nagyban függ attól, hogy kinek milyen elvárásai és preferenciái vannak. Szerencsére az interneten ebben a témában is rengeteg, különböző tulajdonság alapján rangsorolt toplistát lehet találni. Érdemes ezeken körbenézni, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.
Személy szerint egy megfelelő funkcionalitással rendelkező, nyílt forráskódú programot választottam magamnak. Két érv is szólt mellette. Egyrészt ingyenes is volt, másrészt pedig a nyílt forráskód miatt, ha akarom én magam is leellenőrizhetem, nincs-e valami káros dolog vagy hiba a kódban. Sőt, ha találok ilyesmit, azt ki is javíthatom magam is – vagy bízhatok abban is, hogy elég sok fejlesztő mellett valakinek biztos feltűnik, ha probléma van és javítva lesz, nem pedig eltitkolva.
Comments are closed.