Emlékszem, mikor először megjelentek ezek a néha már-már non-figuratív elemekkel tarkított dobozkák. Aki valaha regisztrált bárhol felhasználói fiókot, biztosan találkozott már ezekkel a captchának nevezett, eltorzított, ám néha értelmes krikszkrakszokkal.
Ezeknek a robotot embertől való megkülönböztetésben volt szerepük, de ahogy telt, múlt az idő, ők is sokkal kifinomultabb algoritmusok alapján működnek, szóval a captcha használata nem nyújt már kellő védelmet.
Annak ellenére sem, hogy a captchák a védelem fokozása érdekében egyre bonyolultabb karaktersorozatokkal operálnak, melyeket esetenként komoly kihívás lehet mind felismerni, mind bemásolni. Sokszor a kérésünkre a gép által dobott új kódsor se felismerhetőbb.
A Google fejlesztői úgy döntöttek, ideje leszámolni a krikszkrakszokkal és egyszerűen megkérdezik a felhasználókat eredetükről. A Google reCaptcha termékmenedzsere, Vinay Shet úgy véli, egyszerűbb megkérdezni a felhasználókat, hogy ők robotok vagy emberek.
Persze ez nem jelenti azt, hogy az egyes weboldalak és szolgáltatások mostantól pusztán egyetlen kérdés, valamint egy jelölőnégyzet segítségével védekeznek a robotokkal szemben – mindössze arról van szó, hogy a védekezés a háttérben zajlik, fejlett algoritmusok használatával, amelyekről a felhasználó igazából tudomást sem szerez, viszont az oldalon tanúsított viselkedése alapján a háttérben futó elemzés során eldönthető, hogy az űrlap másik oldalán ki foglal helyet.
Amennyiben mégis bizonytalan a vizsgálat végeredménye, akkor a szoftver megkéri a delikvenst, válasszon a galériából olyan képeket, melyeken a mintafotón is látható tartalom van. Ez az emberek számára egy egyszerűen és kényelmesen teljesíthető feladat, ám a robotok bicskája még azért beletörik egy-egy ilyen tesztbe. Persze előbb-utóbb ez a védelem is kevés lesz.
Az új rendszert már több szolgáltatás is alkalmazza, olyanok, mint a Snapchat, a WordPress és a Humble Bumble.
Forrás: ipon.hu