Míg annak idején sokaknak a számítástechnikai magazinok CD- és DVD-mellékletei szolgáltak forrásként, ma már nem kell elmenni az újságosig, ha az ember kipróbálná a legújabb szoftverek próbaverzióit, vagy netán letölt, telepít egy ingyenes alkalmazást. Villámgyorsan megoldható a dokumentumok, filmek, zenék, és akár programok letöltése az internetről, akár egy megtévesztő bannerre kattintva is.
A kérdés csak az, miként tehetjük ezt meg biztonságosan, anélkül, hogy mindenféle digitális kártevővel árasztanánk el a gépünket a letöltésekkel párhuzamosan.
Kaland és kockázat víruskereső nélkül
Elcsépelt dolog, de tény és való, hogy nagy kockázatot vállal manapság, aki nem üzemel be valamilyen real-time védelmet nyújtó víruskeresőt mondjuk Windows alatt. Ezek a programok folyamatosan figyelnek, ráadásul nemcsak a letöltött fájlokat vizsgálják át azonnal, hanem a legtöbb immár a böngészőben meglátogatott oldalakat is azonnal ellenőrzi, hogy a web megbízható szegletében járunk-e.
Mi lehet a megoldás?
Akár a telepített antivírus mellett is jól jöhetnek a különféle online víruskereső megoldások. Ezek közül a legismertebb talán a Virustotal.com, amelyen több mint 50, folyamatosan frissülő víruskereső-motorral lehet átnézetni a feltöltött (akár 200 MB-os) fájlokat. Letöltött programok, zenék stb. esetében ez kiváló megoldás.
Ha kényes tartalmú dokumentumokról van szó, akkor azért érdemes átgondolni, hiszen mégiscsak harmadik fél szerverére töltjük így fel az anyagainkat. Mindenesetre ha nincs adatvédelmi aggályunk, akkor a Virustotal.com és alternatívái elsőrangú megoldást jelenthetnek!
Azért nem árt figyelni, mit telepít az ember!
Az interneten rengeteg olyan gyűjtőoldalt találunk, amelyekről dokumentációk, programok tölthetők le, elvileg egy kattintással. Sajnos, főleg a szoftvergyűjtő (Download.com, Softonic stb.) szolgáltatások sok veszélyt rejtenek. Íme csak kettő ezek közül:
- Csomagkapcsolt telepítők:
Gyakran előfordul, hogy az adott letöltési szolgáltató kiegészíti a telepítőkészletet, így a kívánt alkalmazás mellett egyéb programok is települnek reklámcélból. Például nem ritka, hogy rendszerkarbantartó vagy antivírus programok próbaverzióit csomagolják be így egy-egy amúgy ingyenes alkalmazás mellé. Rosszabb esetben kaphatunk “ajándékba” böngészőbe épülő kéretlen eszköztárakat is. - Megtévesztő bannerek a letöltési oldalon:
A fentebb már említett, megtévesztő bannerekre mindig érdemes odafigyelni. Szinte mindenhol belefuthatunk ilyenekbe. De a letöltési oldalakon aztán pláne sorakoznak az ilyen hirdetések. Különös ismertetőjelük, hogy általában hatalmas, zöld Download vagy Start Now gombot tartalmaznak. Kis figyelmetlenséggel, ezekre kattintva bármit letölthetünk az eredetileg kiszemelt program helyett, akár digitális kártevőket, vagy a rendszert összekuszáló noname, gagyi rendszerkarbantartókat és ál-antivírusokat is.
Így telepít egy profi
Ha letöltöttünk egy telepítőkészletet, elindítása után sokszor lehetőség van több telepítési módból is választani. Bár az ember előszeretettel automatizál mindent, ilyenkor még érdemes Custom/Egyéni opciót választani, mert ilyenkor jobban átlátjuk, mit és hova telepítünk. Sok esetben ilyenkor az esetlegesen “csomagkapcsolt” alkalmazások telepítéséről is dönthetünk. Ha például egy rendszerkarbantartó telepítésekor nem vágyunk egy ismert antivírus cég termékének kipróbálására is, itt szokott megjelenni a telepítésére vonatkozó plusz opció, amit kikapcsolhatunk. Persze ez se minden esetben igaz, de javarészt ezt az elvet szokták követni azok, akik reklámcélból belemennek a saját programjuk telepítőjének ilyesfajta kiegészítésébe.
Legyünk óvatosak és kellően körültekintőek!
Comments are closed.