Volt már olyan, hogy szégyelted a Google keresési előzményeidet? Mondjuk azért, mert – persze Petőfi Sándort hallgatva – te is kíváncsi lettél, hogy ki a fene az a Lil G, vagy a budapesti koncert előtt kicsit körbejártad, hogy mi történt a Backstreet Boys-zal az elmúlt évtizedben?
Akkor jó hírünk van! A tech óriás most azzal kedveskedik a felhasználóknak, hogy automatikusan törölhetővé tette keresési- és helyelőzményeidet. Ja, és a hangfelvételeket is.
A Google ezeket az adatokat hivatalosan mindig is arra használta, hogy könnyebbé tegye a felhasználók életet: Az általuk beszélt nyelven hozzon be keresési találatokat, vagy tervezze meg gyorsan a hazautunkat. Most nem csak megnézhetjük, hogy milyen adatokat gyűjt be rólunk a rendszer, de ki- és bekapcsolhatjuk ezt, megtalálva a nekünk leghasznosabb működést.
JOGOD VAN A GOOGLE-N IS FELEDÉSBE MERÜLNI
Keresési előzményeink viszont most már webes és appos aktivitásunk kapcsán is automatikusan törlődnek. És csak rajtunk múlik, hogy 3 vagy 18 hónap után. Ugyanez a funkció pedig rövidesen megérkezik a lokációs előzményeinkre is. Itt azt érdemes átgondolni, hogy mi melyik szolgáltatások kapcsán és hogyan profitálunk a Google által gyűjtött adatokból. Az ugyanis szerintem nem baj, ha megmutatja nekem a térképen, hogy hol találom az éttermet/virágost, amire aznap éppen rákerestem. De arra nem biztos, hogy kell emlékeznie, hogy 1 éve hova akartam eljutni ?.
Ezzel párhuzamosan pedig a böngészők inkognitó módjához hasonló funkció jelenik meg a legnépszerűbb Google alkalmazásokra is. YouTube-on már most is elérhető, a Maps-be és a Search-be pedig hamarosan várható, így elég lesz a profilképünkre kattintani és könnyedén válthatunk:
Ez pedig akkor lehet hasznos, ha
- ajándékot készülsz venni és nem szeretnéd, ha később lebuknál miközben együtt kerestek valamit
- olyan videót akarsz megnézni, ami most éppen hasznos, de később az adott témával egyáltalán nem akarsz foglalkozni és nem szeretnéd, ha megjelenne újra az ajánlott videók között
- nyaralás alatt keresel rá helyekre, ahova később várhatóan nem akarsz majd visszatalálni
És hogy kinek hasznosak ezek a funkciók? Szerintem mindenkinek! Miért ne élnél a lehetőséggel, hogy legalább egy részét eltüntesd a digitális lábnyomodnak? Persze érdemes megfontolni, hogy melyik része lehet hasznos neked, ha a jövőben is megmarad!
Comments are closed.