A Blazor egy Microsoft által fejlesztett webes keretrendszer, amivel könnyen tudunk webes one-page alkalmazásokat fejleszteni. Ezzel a keretrendszerrel akár teljesen elkerülhető, hogy Javascript kódot írjunk – de azért persze van rá lehetőség. Egyelőre két verzió elérhető ebből a keretrendszerből: a Blazor Server és a Blazor WebAssembly.
Ez a két verzió még mindig inkább a webes irányba húz, de a Microsoft saját bevallása szerint mobil irányba tervezi tovább a Blazor jövőjét. A Blazor WebAssembly-nek is csak az előzetes verziója elérhető, ami azt jelenti, hogy egyenlőre csak magáncélú kísérletezésre ajánlják.
Blazor Server
Ezeket az appokat ASP.NET Core szerver szolgálja ki. Itt a felhasználói felületen a szerver végzi az állapotváltoztatásokat. Ezeket a változtatásokat valós időben, SignalR könyvtár segítségével küldi el a szerver a böngésző felé aszinkron módon.
Blazor WebAssembly
Ezzel a megoldással levehetjük a szerverünkről a terhelést, mivel a kliens fogja végezni a számításokat. Ez a változat a webapp futása előtt letölti a webappot a szerverről, így nagyobb betöltési időre kell számítani. A WebAssembly-vel futtathatjuk a böngészőben a Blazor felhasználói felület komponenseit. Arra figyelnünk kell, hogy a Blazort csak olyan böngésző tudja futtatni, ami támogatja a WebAssembly-t!
WebAssembly
A WebAssembly-t 2019 végén a W3C hivatalosan ajánlottá tette. Ez egy virtuális környezet, ami a böngészőtől elkülönítve futtatja az alkalmazást. Lehetővé teszi, hogy gyorsabban futtassuk a webre szánt kódunkat, mintha Javascriptet futtatnánk.
A Microsoft a továbbiakban olyan verziók kiadását is tervezi, amik esetében C# kódot írva tudunk mobil alkalmazást, vagy akár multiplatform alkalmazásokat létrehozni. Így megfelelhetünk annak a közelmúltban kialakult trendnek, miszerint egy kódalap legyen minél több platformon futtatható. Elképzelhető, hogy egy-két év távlatában már képesek leszünk mobil, web és desktop alkalmazásokat is létrehozni egy kódbázissal.
Ezzel az újítással a Microsoft sokkal könnyebb fejlesztést biztosít a C#/.NET fejlesztőknek, bár valószínűleg még így sem lesz versenytársa az olyan, már létező Javascript keretrendszereknek, mint például a Vue.js vagy React.js.
Comments are closed.