A világ nagy részét meglehetősen nagy izgalomban tartja az 5G mobilhálózat bevezetése. Van, aki alig várja, és persze, van, aki a chemtrailek mellett egy új rettegett veszedelmet sejt benne. Hogy mekkora a hisztéria, az mutatja, hogy az összeesküvéselmélet hívei fel is gyújtottak egyes 5G tornyokat.
De mi is az az 5G?
Nagy Márton mérnök, az MDelta – Electronics Hardware Designtól rendkívül alapos, szakmai cikket írt a műszaki háttérről. Az ő tanulmánya segítségével igyekszünk röviden elmagyarázni, mi a szösz az az 5G, és miért nem fog megenni minket reggelire.
A mobilhálózatok az elektromágneses sugárzásra épülnek
A minket körülvevő világban különböző tulajdonságú elektromágneses sugárzások léteznek. Úgy mint a reggeli nap fénye, vagy épp az aranyló napnyugtáé. Bizony, a fény is elektromágneses sugárzás, vagyis többek között… mivel rendelkezik részecske tulajdonságokkal is, de ez ilyen ijesztő kvantumfizikai fejtegetésekbe ne is menjünk bele.
Maradjunk annyiban, hogy az elektromágneses sugárzás életünk minden pillanatában körülvesz minket, és attól függően, hogy mekkora a frekvenciája – vagyis másodpercenkénti rezgésszáma – illetve a hullámhossza, teljesen eltérő tulajdonságokkal rendelkezik.
Néhány hétköznapi példa elektromágneses sugárforrásokra
- Mikrosütő: 2,45 GHz es rádióhullám forrás, ami rezegteti a vízmolekulákat, így azok a súrlódástól felmelegszenek. Meg minden, ami vízmolekulákat tartalmaz, azonban közhiedelemmel ellentétben, nem változtatja meg a víz molekuláris szerkezetét.
- WLAN: 2,4 GHz – 6 GHz-ig, szabványtól függően. Ez az előző tartományhoz közel esik. Szintén nem ionizáló sugárzás. De, ami még érdekesebb, hogy a különböző modulációknak (adatátviteli módoknak) köszönhetően mégis képesek ezek az eszközök nagyon nagy megbízhatósággal működni annak ellenére, hogy néha még át is fedik egymás frekvenciasávjait.
- MRI: A legtöbben már átestünk ilyen vizsgálaton és sokan nem tudják, hogy ebben a masinában szupravezető mágnestekercsek vannak (szóval olyan anyag, amely egy bizonyos – nagyon alacsony – hőmérsékleten ZÉRÓ ellenállásúvá válik) melyekben az áram FOLYAMATOSAN folyik (anélkül, hogy rákapcsolnák a hálózatra). Durva, mi? A legdurvább, hogy olyan erős mágneses tereket hoznak létre vele, ami képes a testünkben lévő vízmolekulákban a hidrogénatomok tengelyét átbillenteni… mikor ezek visszaállnak az eredeti pozícióba, energiát adnak le. Ezt méri a gép.
Rádióhullámok tehát mindenhol vannak, mégis élünk és virulunk. Ennek az a nagyon egyszerű oka, hogy a rádióhullámú sugárzás nem roncsolja a DNS-t, mivel NEM IONIZÁLÓ SUGÁRZÁS. Legrosszabb esetben a víztartalmú szöveteket melegíti, de ehhez elképesztő teljesítmény kellene, ha a híradástechnikai eszközöket nézzük.
Az 5G nem ionizáló sugárzás
Az ionizáló sugárzás onnan kapta a nevét, hogy képes az atomok körül keringő elektronokat kilökni a pályájukról, töltéssel rendelkező ionokat hozva létre. Ezzel pedig megváltoztatják az anyag szerkezetét. Természetesen az élő szövetnek és a genetikai kódnak ez annyira nem jó, mert nem úgy fog működni ahogy kellene. Egy bizonyos frekvencia felett már rendelkezik ilyen tulajdonsággal az elektromágneses sugárzás, ez jellemzően az UV tartomány kezdetétől indul.
Érdekessége az elektromágneses sugárzásoknak, hogy minél magasabb a frekvencia, annál inkább szeretne egyenes vonalban terjedni, akár a fény. Míg alacsony frekvenciás rádióadások akár a földet is képesek megkerülni (mivel az ionoszféráról visszaverődnek).
Na tehát, akkor nézzük az 5G -t:
A kifejezés azt jelenti, hogy Ötödik Generáció, szóval olyan, hogy 5G-sugárzás nincs. És mi az első négy generáció, ha ez az ötödik? Az 1G a táskás mobilok korára utal, amikor még teljesen analóg módon ment az adás. Kicsit később, az SMS és a WAP lehetőséggel érkezett a 2G már digitális adatátvitele, majd később a 3G, ami valójában leginkább az internetelérés sebességében jelentett változást. Pozitív változást. A 4G az, amit most használunk, ez a jelenlegi technológia. Innen következik, hogy az 5G még csak most jön, soksok felhasználási lehetőséggel, például azzal, hogy az önvezető járművek iszonyatosan nagy sávszélességbeli igényét ki tudja elégíteni. És nem, az éppen aktuális koronavírushoz semmi köze!
Minél magasabb a frekvencia, annál nagyobb sebességre képes a hálózat
Viszont, minél jobban növeljük a frekvenciát, annál rövidebb lesz a hatótávolsága ennek a sugárzásnak. Magyarul több mobil-alállomásra lesz szükség. Főleg nagyvárosi környezetben, ahol a magas épületek erősen akadályozzák az 5G vételt. Szerencsére a nagyobb frekvencia egyik előnye, hogy jóval kisebb antennákkal is fogható az adás, így jóval kompaktabb eszközök készülhetnek.
Aggodalomra tehát a világon semmi ok
Nagyon messze van a rádióhullámú sugárzás attól, hogy génkárosodást okozzon. Ha ez így lenne, gyakorlatilag a lámpát sem kapcsolhatnánk fel a szobánkban, hiszen a látható fény még annál is magasabb frekvenciájú.
Comments are closed.