A napokban tette tiszteletét a Facebook atyja, Mark Zuckerberg az amerikai szenátus, majd a képviselőház egy-egy bizottsága előtt a Cambridge Analytica névvel fémjelzett adatvédelmi botrány ügyében. Az egyik meghallgatása kapcsán viszont nem erről beszélt, hanem számos felhasználó igazi nagy álmáról: a hirdetésmentes Facebookról. Ezzel kapcsolatban viszont egyből felmerül mindenkiben a kérdés: mégis mibe kerülne ez nekem? A válasz pedig az, hogy nem is olyan sokba.
Átgondoltad már mennyit költesz havonta az előfizetéseidre? És éves szinten mennyit fizetsz ki ezekre? Vegyük az „alap” szolgáltatásokat: Spotify, Netflix, HBO Go, Microsoft Office vagy Microsoft 365, vagy vegyük például az extra tárhely szolgáltatásokat. Ezek mindegyike kb. 1500 és 3000 Ft között mozog. De gondoltál már arra, hogy felvedd a kis listádra a Facebookot is? Hogy emiatt is jöjjön a „Kártyaterhelés történt” értesítő sms minden hónapban? Nem hát! Hiszen mindig is ingyenes volt, tehát alanyi jogon jár ez nekünk, soha nem fizetnénk érte! Vagy mégis?
Mennyit áldoznál arra, hogy úgy használhasd a Facebookot, hogy egy darab reklámot nem látsz rajta? Vajon mindenhol ugyanannyit kellene fizetni ezért? És egyáltalán… Hajlandó lennél rá?
Persze, ha nem szeretnél, természetesen folytathatod a jelenlegi működése mentén, teljesen ingyen. De játszunk el kicsit a gondolattal, ha tényleg lehetséges ez, akkor AZONNAL tudni akarjuk mennyiért juthatunk hozzá.
Függetlenül attól, hogy szereted-e vagy sem a Facebookot, vannak olyan előnyei, amiket nem is lehet firtatni. A kapcsolattartás a barátokkal, a csoportok, a mindenkiről-megtudhatsz-mindent életérzés… De ha számosítani kellene, akkor mennyi lenne? Mennyit érne meg neked? Például 10 dolcsit (kb. 3000 Ft-ot) havonta? Simán.
A TechCrunch szerint a fizetett Facebook-verzió kb. 11 és 14 dollár közti összeget kóstálhatna. Hogy számították ki? 239 millió felhasználójuk van, tabaly 19.9 milliárd dollárt termeltek hirdetésekkel, tehát ahhoz, hogy ezt a hirdetési űrt – már ha lesz hirdetésmentes Facebook – kitöltsék, pontosan 7 dollárt kellene fizetnie egy felhasználónak. Ez lenne a minimális összeg szerintük, de persze ez akár a duplája is lehetne, ami éves szinten 168 dollárt jelent (kb. havi 4000 Ft).
Teoretikus a kérdés: megérne neked havi 4 ezret?
Magától értetődő, hogy az emberek nem szeretnek olyanért fizetni, ami eddig olyan volt, mint a levegő – ingyen. Ráadásul vannak olyan országok-térségek a világon, ahol meg se engedhetnék magunknak, hogy egy ilyen „luxuscikkre” fizessenek havidíjat kenyér helyett. Ennek ellenére egy prémium szegmensnek lehet, hogy érdemes megnyitni ezt az utat. Azoknak, akik megér ennyit. Azoknak, akik képesek és hajlandóak is ennyit fizetni érte.
Comments are closed.