Korábbi írásainkban már bemutattuk, hogyan számíthatjuk ki marketingünk karbonlábnyomát, a csökkentési módokról azonban még kevés szó esett. A téma kapcsán nem hagyható ki a karbonkreditek intézménye, ami a csökkentési cél szempontjából minimum vitatott megoldás, de a teljes kép érdekében nem hagyható ki. Ha minket kérdezel, akkor szerintünk inkább kontraproduktív, de ettől még létezik. Na de mit is takar ez pontosan?
A klímaváltozás korunk talán legsürgetőbb problémája, ezért ez ellen tenni nemcsak a kormányok és a jogrendszer, hanem az üzleti szektor feladata is. A vállalatok aktívan segíthetnek a probléma megoldásában karbonlábnyomuk csökkentésével vagy semlegesítésével. Vagy karbonkreditek vásárlásával. Ezzel az a gond, hogy leginkább csak papíron csökkent.
Mi is az a karbon kredit?
A karbonkredit az Investopedia meghatározása szerint egy olyan engedély, amely annak tulajdonosa számára lehetővé teszi bizonyos mennyiségű szén-dioxid vagy más üvegházhatású gáz (CO2e) emisszióját. Egy kredit egy tonna CO2e kibocsátására jogosít fel. A karbonkrediteket az úgynevezett carbon pool-ok, vagyis a levegőben található szén-dioxid megkötésére képes tényezők (pl. erdők, földterületek) növelésével hozhatjuk létre.
A vállalatok mindennapi működésével járó szén-dioxid emisszió kompenzálható például olyan tevékenységekkel, amelyek csökkentik, kikerülik vagy megkötik a káros gázokat. Abban az esetben viszont, ha egy szervezetnek nincs lehetősége ilyen tevékenységekben részt venni, a karbonkibocsátás ellensúlyozására jó módszert jelenthet a karbonkreditek vásárlása.
Hogyan szállhatunk be a karbonkreditek kereskedelmébe?
A kormányzati szabályozásoktól függően a karbonkreditek kereskedelmében a cégek jellemzően önkéntesen vagy állami utasításra vesznek részt. Ennél azonban sokkal hasznosabb mindenki számára, ha ugyanezt az összeget inkább olyan projektek finanszírozásában való részvételre költi az adott intézmény, melyek ténylegesen csökkentik az emberiség karbon, vagy ökológiai lábnyomát. És ma már erre is léteznek igazoltan értékes és eredményes megoldások.
Források:
Recio, P. U. (2021): How Analytics And AI Can Help Achieve Carbon Neutrality. Forbes. https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2021/12/29/how-analytics-and-ai-can-help-achieve-carbon-neutrality/?sh=15eca3724f0a (Utoljára megtekintve: 2022. 04. 28.)
Comments are closed.