Az internet hőskorához tartoztak az animált GIF képek, amikkel készítőik feldobták az egypontnullás weboldalakat. Ahogy fejlődött a webdizájn, szépen lassan divatjamúlttá, sőt cikivé váltak.
Emlékszem, már egy évtizeddel ezelőtt Tóta W. Árpád az Indexen megjelent cikkében egy vitriolos hangvételű cikkben osztotta ki Kovács Kálmán informatikai minisztert (persze jogosan), aki egy konferencián azt találta mondani, hogy az internetes portálok „éljenek kreatívabban az internet nyújtotta lehetőségekkel, mint amilyenek az animált képek”.
A GIF tehát meghalt, néhány „zombi” az internet legsötétebb bugyraiba húzódott vissza, aztán egyszercsak főnixmadárként támadt fel, mégpedig az internetes mémek terjedésével együtt.
Ezek az új generációs GIF-ek azonban már nem a 90-es évek bugyuta animált figurái voltak, hanem rövid jelenetek ismert filmekből, a pop-kultúrából, rendszerint egy rövid üzenettel – maguk is mémek.
Tumblr mikroblogok százain kezdték el gyűjteni és megosztani ezeket, és igazi égető kérdés lett, hogyan lehet GIF-et feltölteni a Facebookra… Amúgy a helyes megfejtés a giphy.com, egy GIF-ek keresésére és beágyazására dedikált oldal…
A nemrég indult 444.hu például a „trash” dizájnra való ráerősítésként használja őket, ugyanis ipari méretekben használ nem csak szürreális montázsokat, de másodgenerációs animált GIF-eket is.
A GIF-ek tehát visszatértek, és úgy tűnik, hogy maradnak. Epilepsziás rohamra fel!