Napjainkban egyre többször szembesülünk vele, hogy a világ, amiben élünk, ebben a formában fenntarthatatlan. De merre tovább? Mi lehet a kapitalizmus rendszerén túl? Ahhoz, hogy meglássuk a lehetőségeket, először is meg kell értenünk, hogy jutottunk ide. Cikksorozatunk első két részében ezt vizsgáljuk meg dióhéjban…
Vol. I. – Kapitalista egyszeregy
Egyszer volt, hol nem volt, volt egy olyan világ, ami szép lassan elkezdte kinőni a feudalizmus gazdasági és társadalmi kereteit. A technológiai fejlődésnek és a városiasodásnak köszönhetően pedig megágyazott egy, a versenyen és szabad piacon alapuló gazdasági modellnek, a kapitalizmusnak. A kapitalizmus mára nem csupán gazdasági berendezkedést jelent, de társadalmi és kulturális jelentést is hordoz. A kezdeti időkben viszont elsősorban gazdasági, másodsorban pedig társadalmi szempontból vizsgálhatjuk.
Több elméletis van arról, mikortól beszélhetünk először kapitalizmusról. Ellen Meiksins Wood szerint a 16. század Angliájában az agrárkapitalizmus megjelenése volt ez a pont. Ehhez hozzájárult többek közt a megerősödött központi hatalom, illetve a demilitarizáció. Ennek során az angol nemesek katonai szolgálataik végett/helyett nagy területű földeket kaptak, melyeket piaci alapon kezdtek el bérlőkkel műveltetni. Erre azért volt lehetőségük, mert Franciaországgal ellentétben, Angliában nemcsak rögzített bérleti díjak voltak. A változó bérleti díj pedig értelemszerűen a termelékenység növelésére ösztönözte a bérlőket. Ezeknek a gazdasági változásnak társadalmi vonzata is volt: az angol társadalom 3 osztályra bomlott – földesúrra, földbérlőkre és a leszakadó bérmunkásokra.
Wood elmélete persze csak egy a sok közül. Ágh Attila például a kapitalizmus kialakulását a világgazdaság kialakulásához köti a XIX. században. Véleménye szerint, az angol ipari kapitalizmus vezetett a világkereskedelem világgazdasággá alakulásához. Ezekben az időkben már egyre többen kényszerültek rá, hogy városokba költözzenek és a mezőgazdaság helyett a feltörekvő iparban helyezkedjenek el. Itt ugye már nem mezőgazdasági, hanem ipari bérmunkáról volt szó. A gyárakban való elhelyezkedés sem biztosított viszont jobb életkörülményeket ennek a rétegnek. Ekkor is ők voltak még a társadalom egyik legleszakadóbb, legkiszolgáltatottabb rétege.
To be continued…
Addig is forrás és további infó:
http://ujegyenloseg.hu/a-kapitalizmus-kialakulasa-avagy-mi-tortent-az-angol-videken/
http://epa.oszk.hu/01700/01739/00098/pdf/EPA01739_eszmelet_113_037-046.pdf
Comments are closed.