A bitcoin blokkláncos technológiájára építve az ethereum is egy központi felügyelet nélküli, elosztott hálózaton működő rendszer, ugyanakkor a bitcoin gyengéit igyekeztek kiküszöbölni és korszerűbb, tovább gondolt megoldásokat beépíteni. A rendszer a bitcoinhoz hasonlóan a saját szabályai szerint működik, abba többé senki, még az ethereumot létrehozó programozók se tudnak belenyúlni vagy belepiszkálni.
A kriptopénzekhez képest az ethereum sokkal többet kínál, egy új világ (univerzum) alapja lesz. Amit aztán az elindítását követően népesítenek be, mégpedig úgy, hogy bárki hozzáteheti a magáét, bárki tehet tartalmat ebbe az új univerzumba. Mégis hogyan?
Az ethereumnak van egy saját programozási nyelve, alapvetően az e nyelven írt programokkal lehet tartalmat hozzátenni és alakítani a világát. Mit lehet csinálni benne?
Bárki létrehozhat például egy új “pénzt”, egy új elszámolási egységet és meghatározhatja ennek a pénznek az értékének/teremtésének szabályait. Amivel tulajdonképpen azt határozza meg, hogy mit reprezentálnak a “pénz” egységei. A szabályokat később már senki sem tudja megváltoztatni, az sem, aki eredetileg megalkotta azokat.
Az ethereum univerzumának építőkövei a saját programozási nyelvén írt szerződések lesznek. Ilyet szintén bárki konstruálhat, és ezek olyan szabályrendszereket jelentenek, amik pontosan meghatározzák az ethereum világában lévő mindenféle dologgal való kereskedés mikéntjét. Ezekbe a szerződésekbe mindenféle szabály beépíthető, egymásba ágyazhatók, hivatkozhatnak egymásra.
Az ethereum arra nyújt megoldást, hogy egymással az interneten üzletelni szándékozó felhasználók nagy biztonsággal tudjanak üzletelni. Senkinek se legyen lehetősége átverni a másikat, még úgy se, hogy az üzleti kapcsolatba kerülő felhasználók nem is ismerik egymást. Mindezt pedig anélkül és ez a lényeg, amit eddig nem tudtunk megtenni , hogy harmadik szereplőt kellene bevonniuk közvetítőnek, akiben mind a ketten megbíznak, hiszen ez gyakran nehézkes, gyakran pedig költséges.
Bővebben itt olvashatunk róla:
https://www.ethereum.org/
Comments are closed.