Az idei év újdonsága az EKÁER szabályozás, mely 2015. január 1-jétől indult el. A rövidítés jelentése Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer.
Célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatósága, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel kapcsolatos visszaélések kizárása és nem utolsó sorban az adóelkerülők kiszűrése. Az EKÁER-rel nyomon követhetővé válik az áruk tényleges útja, hiszen a szállítással kapcsolatos adatokat (áru megnevezése, mennyisége, címzett, feladó adatai, szállító jármű rendszáma stb.) egy központi elektronikus rendszerben még a fuvarozás előtt kell rögzíteni.
Ezen adatok egy része (termék tömege, értéke, a szállító gépjármű rendszáma) a szállítmány megérkezéséig módosítható, és az átvételi (kirakodási) helyre érkezés időpontját követő munkanapon is elegendő rögzíteni. A gépjármű rendszámának megadása nem feltétele az EKÁER szám megállapításának, azonban a fuvarozás megkezdéséig ezt az adatot is rögzíteni kell.
A rendszer január 1-től próbaüzemmel indul, ami március 1-ig tart majd.
Az érintettek köre a következő:
Az Útdíj törvény szerinti útdíj köteles gépjárművel (azaz 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű gépjárművel) végzett, közúti fuvarozással járó
1) az Európai Unió más tagállamából belföldre irányuló Közösségen belüli termékbeszerzést vagy egyéb célú behozatalt,
2) belföldről az Európai Unió más tagállamába irányuló termékértékesítést vagy egyéb célú kivitelt, valamint
3) belföldön nem közvetlen végfelhasználó részére történő első általános forgalmi adóköteles termékértékesítést (a továbbiakban együtt: közúti fuvarozással járó tevékenység) kizárólag érvényes EKAER számmal rendelkező adózó folytathat.
A nem útdíj köteles gépjárművel fuvarozott kockázatos termékek is bejelentési kötelezettség alá esnek a Rendeletben foglaltak alapján.
A kockázatos termékek részletes listája az alábbi linken megtalálható, de jellemzően, élelmiszerek, ásványi anyagok illetve ruházati cikkek találhatóak benne.
Kockázatos termékek esetén kockázati biztosíték is fizetendő.
A biztosíték mértékének folyamatosan el kell érnie bejelentést megelőző 60 napban teljesített bejelentések során megállapított, és az átvételi címre érkezés/felrakodás megkezdésének bejelentésével rendelkező EKAER számokhoz tartozó termékek, valamint a még érvényes EKAER számokhoz tartozó termékek együttes adó nélküli értékének 15 %-át.
Bár a próbaüzem még tart és a pontosítások zajlanak, fontos, hogy ne feledkezzünk meg e kötelezettség teljesítéséről akkor sem, ha csupán alkalmilag esünk bele a kötelezettek körébe.