Ki ne gondolkodott volna már azon, hogy vajon mit csinálhat egy adatokkal foglalkozó ember, azaz egy Data Scientist a szabadidejében…
Többnyire akkor is szereti magát körülvenni adatokkal – esetleg kicsit másabb jellegűekkel, mint a munkahelyén. És ha ezzel még valamilyen nemesebb célt is szolgál, akkor a Data Scientist kifejezetten boldog.
#VizforSocialGood
Ehhez biztosít elég jó felületet a vizforsocialgood nevű oldal. Mi is ez a projekt? Egy non-profit szervezet minden szükséges információt és adatot a résztvevők rendelkezésére bocsát. Az önkéntes résztvevők pedig csatlakozhatnak egy virtuális vagy személyes hackathon-hoz, ahol a szervezet számára vizualizációkat, dashboardokat készítenek. Majd ezeket az anyagokat a #VizforSocialGood hashtaggel ellátva megosztják Twitter-en is. Átlagban a szervezetek 10 és 80 dashboardot/vizualizációt kapnak az önkéntes data scientist szakemberektől és kiválasztják a nekik leginkább tetsző(ke)t, amelyeket aztán a saját kommunikációs felületeiken (weboldal, social media, publikációk, hírlevél) osztanak meg a közönségükkel.
Kiron Open Higher Education
Július 31-én zárult le egy ilyen projekt, amit a Kiron Open Higher Education egyesület írt ki. Ők egy non-profit szervezet, akik menekülteknek és menedékjogot kérőknek segítenek bekerülni a felsőoktatásba. Minden menedékkérőnek és menekültnek ingyenes tanulási lehetőséget biztosítanak, valamint bizonyítványt állítanak ki az elvégzett kurzusokról – ezek azonban nem egyenértékűek egy hivatalos iskolai végzettséggel.
A #VizforSocialGood projekt keretében nyílt hozzáférést biztosítottak az általuk vezetett projektben résztvevő diákok adatairól. Ezek természetesen személyhez nem köthető adatok, csak alap demográfiai, valamint az iskolai végzettségre vonatkozó információkat tartalmaznak, melyeket aggregáltan használtam fel és tettem közzé a Tableau Public Dashboardon.
Tableau Dashboard
De most jöjjön a projekt érdekesebb része, maga a vizualizáció. Kattints a dashboardra és fedezd fel, hogy kik is vesznek részt a Kiron projektjében!
A különböző vizualizációkra helyezve a kurzorodat felugró ablakban megjelennek az adatpont részletei. A fő származási országokra, illetve a képzési szintekre szűrve pedig még részletesebb képet kaphatsz az egyes szegmensek jellemzőiről.
Amennyiben a kihívásban résztvevő többi önkéntes munkájára is kíváncsi vagy, úgy Twitteren a #VizforSocialGood hashtagre, valamint a Tableau Public felületén a Kiron szóra keresve megtalálod a többiek által létrehozott vizualizációkat.
Comments are closed.