A 2014. március 15-től hatályba lépő Ptk.-változások jelentős hatással vannak a cégek, és kiemelten a cégvezetők életére, szigorodott ugyanis a cégvezetők és vezető tisztségviselők felelőssége. Az új szabályozás szerint a vezető egyetemlegesen lehet felelős az általa irányított céggel egy külső partnernek okozott kárért.
A változott jogszabályról egyelőre megoszlanak a szakértői vélemények az értelmezések kapcsán, azonban ez az új regula itthon is piacot nyitott az úgynevezett D&O vagy menedzser felelősségbiztosításoknak.
Mit is jelent ez a változás a mindennapokban?
A tisztségviselők felelősségét különböző irányokból körüljárva, két fő terület kap fókuszt.
Az egyik ilyen az a) vezető tisztségviselőnek a kártérítési felelőssége a társasággal szemben, míg a másik a b) vezető tisztségviselő egyetemleges felelőssége harmadik, kívülálló károsulttal szemben.
a) szervezeti felelősség
Ez a felelősségi forma ott érdekes, ahol a tagok elválnak az ügyvezetéstől, vagy az egyes tagok (pl. többségi tulajdonos) és az ügyvezetés között érdekellentét állhat fenn. Hangsúlyozni kell, hogy ilyen felelősség jelenleg is fennáll a cég és a vezető tisztségviselők között, az eltérés azonban abban áll – a március 15-i Ptk. változások nyomán – hogy a vezető tisztségviselő hogyan tudja kimenteni magát. Korábban kimenthette magát, ha bizonyította, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható, a jövőben azonban ennél bonyolultabb, ráadásul bizonytalanabb is lesz a folyamat és annak várható kimenetele.
– A D&O biztosítás azonban az ügyvezetés mulasztása, hibás döntése miatt keletkezett fizetési kötelezettségre is kiterjedő biztosítás. (pl. határidőmulasztás miatti adóbírság, munkafolyamatok, ellenőrzési folyamatok megszervezésének hiánya, nem megfelelő ellenőrzési rendszer kialakítása, jogellenes munkáltatói intézkedés következményei stb.)
b) szervezeten kívüli felelősség
Ez a felelősségi forma merőben új, ezért (is) lett ez izgalmas a társaságok és a vezető tisztségviselők számára. Eddig, ha pl. egy céges ügyben eljárva az ügyvezető 3. személynek kárt okozott (nem szándékosan), akkor ő a cég nevében járt el, tehát a cég volt felelős a kárért. A változásokat követően azonban az ügyvezető egyetemlegesen felelhet a kárért a céggel együttesen.
A károsultnak így lehetősége van, hogy kárát bármelyik egyetemlegesen kötelezetten érvényesítse, vagy csak az egyiken hajtsa be, tehát pl. akár a társaságot kihagyva csak az ügyvezetőn.
Bár e változás felkeltette a cégek, cégvezetők érdeklődését a menedzserbiztosítások iránt, de itthon egyelőre sajnos kevés biztosító foglalkozik ezzel a területtel és láthatóan kiforratlanok még az elérhető ajánlatok is, épp úgy ahogy a jogszabály értelmezése is.
Az itthoni biztosítási piacon jelenleg három biztosítónak van erre vonatkozó terméke: az Allianznak, a Generalinak és az AIG-nek. Az értékelésnél egyaránt kell vizsgálni a feltételrendszert, a kizárásokat, összeghatárokat és az árakat és kedvezményeket is. Mindennek eredményeként igény szerint kiválasztható a megfelelő szolgáltató.