A hónap közepén egy igen jeles ünnepségen vettem részt, Nagymamám 90 éves lett. Mivel jelen közállapotokban tényleg igen jeles ez az évforduló, az állam is képviseltette magát a polgármester személyében egy díszes oklevéllel, amit maga a miniszterelnök írt alá (minden 90 éves állampolgárnak jár, frappánsan 90 000 Ft pénzjutalommal együtt), és természetesen a helyi plébános a vasárnapi katolikus szentmisén is megemlékezett erről a kivételes eseményről.
Az utóbbi okán a család teljes létszámban részt vett az eseményen, egyrészt a Nagymama iránti tiszteletből, aki lelkes templomba járó, másrészt kíváncsiságból is, milyen az, amikor egy szentmisén az Úr nevében méltatják a szeretett családtagot.
A liturgia egyébként a szokványos volt, a mise rendben lezajlott, mindenki örült és magába szállt. A mise végén azonban történt valami, ami most tényleg kicsit más megvilágításba helyezte számomra a vallást, meg a mögötte álló intézményrendszert. A korát tekintve a fiatal negyvenes generációhoz tartozó plébános a mondanivalója befejeztével, leróva a szokásos köröket és kihangsúlyozva, hogy mennyire örül annak a néhány lelkes fiatalnak, aki a helyszínen van, és mennyire szeretné, ha elhoznák a barátaikat is, ismételten figyelmükbe ajánlotta az AndroKat okostelefon alkalmazást, ami kiváló eszköz arra, hogy a modern technika vívmányain keresztül tartsuk a kapcsolatot napi szinten az Úrral. Minden napra imajavaslat, katolikus események, online katolikus rádiók, sőt, még egy gyónás alkalmazást is tartalmaz (az utóbbi esetében óva int az applikáció: „Figyelem! Az alkalmazás használata nem helyettesíti a szentségi gyónást!”).
A világ fordult velem egyet, és hirtelen kizökkentem a vallásos hanulatból és az azt övező pátoszos miszticizmusból. Jómagam nem vagyok egyébiránt lelkes templomba járó, de ha valamilyen különös okból sor kerül egy ilyen eseményre, mindig lenyűgöz a templom maga, a hangulat, érdeklődve fürkészem a helyszínen lévő híveket, azok korcsoportbeli megoszlását, és őszinte leszek, néha elgondolkodtat az elhangzó evangélium is. Biztos szakmai ártalom (és remélem, nem számít istenkáromlásnak), de többször találtam már közvetlen párhuzamot egy jól felépített modern marketingkommunikációs üzenet, meg a bibliai kinyilatkoztatások között. Mindkettő el akar adni valamit, csak a körítés, a kor, mega célcsoport más. Ha más. Ez az élmény meggyőzött arról, hogy a vallás tényleg követi az aktuális kor kihívásait, és készül már a digitális világra is.
Aztán körbenéztem, hogy vajon egyedi-e ez az alkalmazás, vagy van több is. Hát, van bizony. Elsősorban ugyan Android környezetre találtam ilyeneket, de elvétve akadt egy-két iOS rendszerre elkészített változat is. Ennek az okát nem értem, de talán balgaság lenne valamiféle transzcendentális okokat kutatni, feltehetőleg több Androidban fejleszteni tudó vallásos programozó van, mint Apple hívő. Vagy a katolikus egyháznál androidosak a céges telefonok. Aztán körbenézve a nem magyar appok között is, pokoli mennyiségben találtam vallási alkalmazásokat, egyelőre csak a katolikus irányzatot kutatva. Úgy látszik, tényleg elérte a vallást is a 21-ik század.
Ha érdekelnek az appok, néhány ízelítő az igen szépszámú magyar nyelven elérhető lehetőségek közül:
Androidos felebarátaimnak:
iOS-t használó apple hívőknek: