Készítettem egy kis modult Canon DSLR-ekhez, ami nagy segítség lehet az asztrofotózás előkészítésében. A Magic Lantern nyílt forráskódú API-ját használja, amiről ha eddig nem hallottál, pedig egy Canon EOS kamera boldog tulajdonosa vagy, akkor jobb, ha gyorsan utánaolvasol, ugyanis elképesztően hasznos funkciókkal ruházza fel kedvenc kamerádat!
Két olyan funkciója is van, amivel segíthet az asztrofotózás megkezdésekor:
- a távcső pontos pólusra állítása (D.A.R.V, Drift Alignment by Robert Vice)
- pontos fókuszálás a csillagokra (Half Flux Diameter formula)
A pólusra állítás
Minden kezdő (és nem kezdő) asztrofotós találkozott már a pontos pólusra állás okozta kihívásokkal. Köztük én is, amikor megvettem az első ekvatoriális rendszerű mechanikámat.
A Sarkcsillag segítségével történő beállításról ugyan sok jó leírást találhatunk az interneten (többek között ezt is), de az ebben a cikkben röviden bemutatott D.A.R.V. technikát kiaknázó Magic Lantern kamera-modul segítségével még a Polaris-ra sincs szükségünk. Ráadásul szerintem gyorsabb és pontosabb is, mint a fent említett módszer.
Röviden összefoglalva a drift alignment lépései a következők:
- Válasszunk egy közepes fényességű csillagot (6-os magnitúdójú csillag tökéletesen működik, de használhatunk ettől némileg halványabbat is).
- Fókuszáljunk a csillagra, és mozgassuk úgy a távcsövet, hogy a csillag a képernyő jobb szélére kerüljön.
- Itt az eredeti D.A.R.V. szerint 125 másodperces expozícióval kell egy képet készítenünk, miközben a mechanikát a leglassabb sebességgel mozgatjuk úgy, hogy a csillag a kép bal szélére kerüljön, majd vissza.
- A hosszú záridő miatt a csillagunk útja “beleég” a képbe. Ha tökéletesen pólusra álltunk, akkor egyetlen vonalat kell látnunk, ha pedig valamilyen korrekcióra van szükség, akkor az oda-vissza út valamilyen szöget zár be.
Az ötletet ebből a videóból kölcsönöztem, ahol egy laptopot és a BackyardEOS nevű programot használva oldják meg a fenti két feladatot. A Magic Lantern segítségével azonban mi magunk is írhatunk olyan programokat amelyek elérik (és kiegészíthetik) a kamera egyes funkcióit.
A pontos pólusra állítás folyamata (azimuth) képekben:
(A lépések balról-jobbra, fentről-lefelé)
Követve a képernyőn megjelenő utasításokat, a program a folyamat végén jelzi, hogy milyen korrekcióra van szükség (ha van).
A fenti példánál maradva, a negyedik képen láthatjuk, hogy a kalibrációhoz használt csillagunk a kiindulópontjához képest fentebb érkezett vissza, így korrekcióra van szükség.
Az tény, hogy a fenti videóban bemutatott, BackyardEOS-t használó módszer pontosabb lehet, hiszen ott a csillag képét hosszú záridővel égetjük a képre (amin így akár a szél okozta berázások is láthatóak). Az általam készített program azonban nem használja a kamera zárszerkezetét, az élőkép segítségével dolgozik.
Pontos fókuszálás a csillagokra
A csillagokra történő pontos fókuszálást segítő funkció pedig a gyakorlatban így néz ki:
Lényegében minél pontosabb a fókusz a csillagon, a HFD érték annál kisebb, a Max pixel értéke pedig annál magasabb lesz. Ennyire egyszerű! 🙂
A modul forráskódja C/C++ nyelven íródott és megtalálható Bitbucket -en. Ha elég bátor vagy, akár a saját kamera-modelledre is lefordíthatod!
Jó asztrofotózást mindenkinek!
Comments are closed.