Az AGI, vagyis a mesterséges általános intelligencia vagy az „erős” AI olyan gépekre utal, amelyek emberi intelligenciát mutatnak. Más szavakkal, az AGI sikeresen végrehajthat bármilyen szellemi feladatot, amelyet az ember képes.
Ez az a fajta AI, amelyet olyan filmekben látunk, mint a „Her” vagy más sci-fik, amikben az emberek kölcsönhatásba lépnek olyan gépekkel és operációs rendszerekkel, amelyek tudatosak, érzékenyek, érzelmek és öntudatosak. Mondjuk a Skynet a Terminátorból – bár ő érzelmek terén mintha le lett volna maradva, ugye?
Az AGI sokban hasonlít az emberhez, és van, amiben jobb
Jelenleg a gépek gyorsabban képesek az adatok feldolgozására, mint mi. De mi, mint emberi lények képesek vagyunk elvontan gondolkodni, stratégiát alkotni, vagy gondolatainkba és emlékeinkbe belemerülni. Így vagyunk képesek megalapozott döntéseket hozni, vagy kreatív ötleteket alkotni. És igen, ez a fajta intelligencia emeli az ember képességeit a gépek fölé. Persze, ezt az intelligenciát azért nehéz pontosan meghatározni, hiszen az emberi viselkedést elsődleges mozgatórugóját az érzelmek adják, ezek hajtanak bennünket. Ez pedig valami olyan dolog – vagy képesség? -, amit nagyon nehéz megismételni a gépekben. Akár lehetetlennek is nevezhetnénk. Egyelőre.
Mit várunk az AGI-tól?
Az AGI-tól azt várjuk el, hogy képes legyen érvelni, problémákat megoldani, akár bizonytalan helyzetben alatt dönteni, tervezni, tanulni, az előzetes ismereteit, tapasztalatait beépíteni a döntéshozatalba. Ha mindez nem lenne elég, az is elvárás, hogy legyen innovatív, ötletes és kreatív is.
De ahhoz, hogy a gépek valódi emberi jellegű intelligenciát érjenek el, képeseknek kell lenniük a tudat megtapasztalására. Hogy ez lehetséges-e, arra ma még nincs válaszunk. Ahogy arra sem, hogy ez örömre ad okot vagy sem.
Comments are closed.