A videojátékok és kedvelőik megítélése hosszú évek óta nem túl fényes. Ezen persze az se segít, hogy a média a rock/metál zenéhez hasonlóan szereti bűnbaknak beállítani bizonyos bűncselekmények esetében. Mennyiszer látni a hírekben, hogy az éppen aktuális lövöldözés elkövetője az aggrésszív videojátékok miatt fajult erre, vagy azokkal gyakorolta tettét.
Arra persze már nem térnek ki, hogy ezek az emberek általában komoly pszichológiai problémákkal küzdöttek. Ennek okán rengeteg kutatást is végeztek, hogy bebizonyítsák: a videojátékok következménye, hogy egyes emberek ilyen agresszív bűncselekményeket követnek el. Ezek a kutatások viszont “sajnos” sorra arra az eredményre jutnak, hogy ez nem így van. Körülbelül annyi a kapcsolat a kettő közt, mint hogy az elkövetők cipőt hordanak.
Az általános megítélésen az se javított, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új betegségként jegyezte be a videojáték-használati zavart (gaming disorder) – avagy videojáték-függőséget. Azt tegyük hozzá, hogy a WHO is elismeri az oldalukon a WHO is elismeri az oldalukon, hogy ez a betegség csak az emberek egészen kis részét érinti. Ám ez az apró, de fontos részlet a hétköznapokban és a hírekben már nem kapott kellően nagy szerepet.
Ugyanakkor a videojátékok pozitív hatásairól is rengeteg tanulmány készült már!
Merthogy a kutatások során találtak ilyen hatásokat, nem is egyet. Párat kiemel az alábbi cikk is, de álljon itt is. A videójátékok pozitív hatása például a döntéshozó-képesség és -sebesség javulása, koncentráció-javulás vagy a szem-kéz koordináció javulása. És a sor még folytatható lenne.
De a videójátékoknak olyan hatásai is vannak, amik a jelenlegi helyzetben (COVID-19 járvány) is kimondottan hasznosak és még a fent említett WHO által is támogatottak. Például:
- A videojátékok összekötnek más emberekkel anélkül, hogy ki kéne mozdulni az otthonunkból. Így az akár a világ másik felén tartózkodó szeretteinkkel, barátokkal vagy csak egyéb játékosokkal is együtt tölthetünk időt. Ezzel csökkenhet az esetleges magányérzet és a szeparáció miatti szorongás, depresszió.
- Hosszabb/rövidebb időre elszabadulhatunk a mindennapok problémáitól, egy kicsit “fellélegezhetünk”.
Persze azt se felejtsük, hogy a játékok egyik fő célja, hogy jól érezzük magunkat, legyen az egy izgalmas történet, egy legyőzött akadály vagy csak a megnyugtató környezet miatt. A médium szerteágazottsága miatt mindenki megtalálhatja, amire neki szüksége van.
Van, ahol nemcsak a szórakozás a cél a játékkal
Ilyen például az oktatás, ahol szintén egyre több helyen alkalmazzák a videojátékokat. Többek között a fent említett pozitív hatások miatt. De azért is, mert a videojátékok könnyen lekötik az ember – és különösen a digitális bennszülött tanulók – figyelmét. Játék közben pedig úgy tanulhatunk új dolgokat, hogy az fel sem tűnik.
Ami a felnőtt korosztály számára talán még érdekes terület, az az, hogy a mai videojátékok egyre pontosabban szimulálják a való életet. Ezekkel látványosan lehet tesztelni különböző ötleteket, például mezőgazdaság, várostervezés, aerodinamika, stb terén.
Ha valakinek nem lenne kedve vagy lehetősége saját magában játszani, az is részt tud venni a különböző videómegosztó és streaming oldalakon keresztül. Már itt is megtalálni szinte bárkit – a nagymamától kezdve egészen az unokákig. És az sem elhanyagolható pozitív hozadék, hogy az itt kialakult kisebb-nagyobb közösségek részévé is válhat az ember és akár új barátokra is tehet szert.
Comments are closed.