Még nincs késő felkészíteni a szervereket a szökőmásodpercre!
Utoljára három éve kellett beiktatni egy szökőmásodpercet, hogy a szerverek szinkronba kerülhessenek az atomórával. Ez az óra számol a Föld forgási sebességének lassulásával, mely háromévente egy beiktatandó másodperccel oldja meg, hogy a soron következő évek azonos dátumai és időpontjai a Föld Nap körüli pályájának azonos fázisában következzenek be.
Tehát az idei évünk (nyarunk) egy másodperccel hosszabb lesz, ugyanis a bejelentés szerint 2015. június 30-án beiktatják a már emlegetett szökőmásodpercet. Ennek értelmében 23:59:59 után 23:59:60 másodperc következik, és csak utána lépünk át július elsejére.
Ez egyáltalán nem új keletű dolog, mert idén már a 26. alkalommal járnak el így. Utoljára 2012. június 30-án volt erre példa.
Hol itt a probléma?
Annak ellenére, hogy az extra másodperc a mi életünkben nagy változást nem fog okozni, az internetet mindig megbolygatja kicsit. Nem egy webes szolgáltató, egyéb portál és közösségi oldalnak tört bele a bicskája.
A probléma fő forrása az, hogy a legtöbb szoftver nem tudja kezelni a beiktatott másodpercet, és egyszerűen megáll rajta az élet. Pedig ennek kezelésére több megoldás is létezik: a legegyszerűbb az idő visszaléptetése egy másodperccel még éjfél előtt.
Azonban ez a beavatkozás egyes szoftverek – pl. a Linux, vagy a Java platform – megbénulását okozza. Így történhetett, hogy 2012-ben a szökőmásodpercnek az Amazon webáruháza, a LinkedIn és a Foursquare közösségi oldalak, a Reddit hírgyűjtő portál, a Pirate Bay torrentoldal vagy a Firefox böngészőt fejlesztő Mozilla is beadta a kulcsot.
A Google azonban már három éve is jól felkészült, és problémamentesen, sőt némi humorral és szájbarágós ismertetővel átvészelte a plusz másodpercet. Fejlesztői az idő visszaugrasztása helyett annak lassú csúsztatásával operáltak.
Forrás: Origo