2020 nyarán az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDCP) publikált egy hivatalos jelentést a veszélyes koronavírus-megelőzési gyakorlatokról, amiben egészen riasztó adatok szerepeltek. Ugyanis a megkérdezettek 4%-a ivott hígított fehérítőt. Ha felszorozzuk az USA lakosságszámával, ez a százalék közel 12 millió főt jelent. De vajon van ennek valóságalapja?
A CDC jelentésében szereplő 4%-os érték érthető okoknál fogva nagy visszhangot váltott ki a médiában. Így világszerte sokakban felmerülhetett a kérdés: tényleg 12 millió amerikai fogyasztott háztartási vegyszereket vírusmegelőzési célzattal, vagy csak szimplán téves adatokról van szó? A hírek gyors terjedésére reagálva a CDC kihangsúlyozta, hogy az 502 önkéntes jelentkezőből álló minta nem reprezentatív az Egyesült Államok teljes lakosságára. Ám a szakértők nem elégedtek meg ennyivel.
A megismételt kutatás adatminőség-ellenőrző kérdésekkel kibővítve
A már 500 fős minta esetén is aggodalomra okot adó 4%-os arány helytállósága céljából a kutatást 688 fő részvételével rövidesen megismételték. Most viszont arra hegyezték ki, vajon a résztvevők figyelmetlensége vagy a tudatos félrevezetési szándék miatt ilyen magasak a számok?
Hogy ezt kiderüljön, a CDC által feltett, eredeti kérdéseket követően a kitöltőknek meg kellett oldaniuk egy nagyon egyszerű asszociációs feladatot. Ebben az oda nem illő szót kellett bekarikázni, így tesztelték az alanyok fókuszálását. Ezt úgynevezett „reality check” kérdések követték. Ezek olyan kérdések, amikre csupán egy ésszerű válasz adható (pl. „Halt már meg valaha szívrohamban?”). A fenti metódussal szűrték ki a nem segítő szándékú kitöltőket.
Végül a kutatók az adatok megbízhatósága érdekében minden olyan kitöltőnek, aki állítólag vegyszert fogyasztott, extra kérdéseket is adtak. Például rákérdeztek, hogy tudatosan ittak-e fehérítőt , és rövid leírást kértek tőlük arra vonatkozóan is, hogyan történt ez pontosan.
Végül hányan ittak fehérítőt?
A megismételt kutatásban megkérdezettek 8%-a – 55 fő – jelezte azt, hogy fogyasztott már háztartási vegyszert vírusmegelőzési céllal. Ez nem sokban különbözik a CDC által publikált értéktől. Az adatminőség-ellenőrző kérdéseken ugyanakkor ebből 43-an el is buktak, mert nem voltak képesek egyszerű szavak között kapcsolatot felállítani, vagy teljesen irreális válaszokat adtak a „reality check” kérdésekre.
A minta 1,7%-át jelentő maradék 12 fő még mindig aggodalomra adhat okot. Hiszen ez az érték is a teljes amerikai lakosság millióit jelenti. Itt jön viszont képbe az utolsó minőségellenőrzési pont, ahol kiderült, hogy ebből a 12 főből 11-en véletlenül jelölték be az „igen” válaszlehetőséget az eredeti kérdésnél.
Az a maradék 1 ember, aki pedig állítás szerint tudatosan válaszolt „igennel”, a vegyszerfogyasztás részleteire vonatkozó kérdésnél csupán a következő leírást adta: “Yxgyvuguhih”. Ezen kívül a kérdőív elején megadott személyes adatai alapján 20 éves, 4 gyermeke van, súlya több mint 860 kg és magassága – mértékegység nélkül – 100.
Tanulságok
Néhány egyszerű, az adatok minőségét célzó kérdésnek köszönhetően 8%-ról 0%-ra csökkent a fehérítőt szájvízként használó lakosság aránya a mintában, ami vélhetően már jóval közelebb áll a valósághoz. Hasonló kaliberű kutatások esetén pár ilyen kérdés beiktatásával könnyedén elkerülhető a szinte már világszenzációvá váló téves végkövetkeztetések születése.
Forrás: ERNSTOFF, R. (2021): Did 4% of Americans Really Drink Bleach Last Year? Harvard Business Review
Comments are closed.