Szelfit az instázók nagy része készít, de a #selfi #selfie hashtageket csak elvétve használjuk. Vajon miért?
A saját magunkról készített képet már automatikusan szelfinek hívjuk, így inkább a plusz jelentéstartalmakat tesszük melléjük: #love #friend #happy. Mint ahogy a #fénykép vagy #videó szót sem hashtageljük, ahhoz túl magától értetődő. Egyszerűen egy új kategóriává nőtte ki magát az elmúlt években szerzett népszerűségének köszönhetően.
Az Oxford-szótár szerkesztői szerint a kifejezés 2002 körül bukkant fel egy ausztrál internetes fórumon: egy részegen készített önarckép gyenge minőségét kommentálta azzal, hogy “Elnézést a rossz fókusz miatt, ez egy selfie”. A kifejezést hamarosan közösségi oldalak (eleinte főleg a Flickr képmegosztó szájt) felhasználói kezdték használni, de egészen 2010-ig kellett várakoznia az új kifejezésnek, hogy világszerte robbanásszerűen terjedni kezdjen, majd hamarosan kialakuljanak alkategóriái, szintén saját névvel, úgy mint relfie (relationship selfie, azaz szerelmespár-önfotó), usie (csoport-önfotó) és belfie (bottom selfie, vagyis popsi-önfotó).
Minek köszönheti hirtelen jött sikerét a szelfi? Egyáltalán, tényleg a semmiből bukkant fel önmagunk fényképezésének imádata? Nem igazán. Emlékezzünk csak a jó öreg családi fényképalbumokra, amiket túlbuzgó ismerőseink nézetnek végig velünk olykor-olykor: kívülállóként nem túl izgi sorra lapozgatni ezeket, hiszen jórészt nevezetességekkel és látványosságokkal a háttérben pózoló családtagok és barátok fotóival vannak megtöltve. Nevettetek már a méretes sörpocakkal kétharmad részben kitakart Eiffel-tornyon? Na ugye… Igaz, a helyzet manapság annyiban más, hogy ezeknek a remekműveknek az elkészítéséhez még általában másokat kértünk meg.
A világ tehát nem sokat változott, saját magunk megörökítése továbbra is az egyik legkedvesebb fotótémánk, csak album helyett ma Insta-falunkra töltjük a képeket, és talán a nevezetességek kerülnek még inkább a háttérbe, sőt már ezek apropója sem szükséges ahhoz, hogy belebámuljunk az objektívbe. Ezzel egyenes arányban nőtt értelemszerűen az ellenszenv is az ilyen témájú képek iránt. Mármint ami mások szelfijeit illeti. Ez azonban a legkevésbé sem zavar minket, hiszen a Magyar Instagram Körkép válaszadóinak 70%-a továbbra is lelkesen posztolja saját magát nevezetességgel a háttérben, de leginkább anélkül.
A trend folytatódik, annak ellenére, hogy a válaszadók saját bevallásuk szerint a többiek által feltöltött szelfiket az egyik legirritálóbb Insta-tartalomnak tartják. Talán még sosem volt ennél találóbb a mondás, miszerint más szemében meglátjuk a szálkát, de sajátunkban nem a gerendát. Úgyhogy, csak csínján a szelfivel, és ha lehet, komponáljunk e képbe legalább 50%-ban egy Eiffel-tornyot. 🙂
Ja, hogy nem olyan hosszú a kezünk, hogy beleférjen az arcunk mellé a nevezetes építmény? Sebaj, elő a szelfibotot, és máris kitágulnak a lehetőségeink. Így akár olyan szelfit is játszva készíthetünk, amely tulajdonképpen már nem is néz ki szelfinek. Hiszen messzebbről van fényképezve, mint a jellegzetes „kartávolság”. Előnye viszont, hogy nem kell idegen járókelőket felkérni arra, hogy kattintson rólunk – vagy rólunk és barátainkról – egy párat.
Akár klasszikus szelfikkel, akár szelfibotos önarcképekkel árasztjuk el az Insta-falakat, számolnunk kell azzal, hogy amit mi magunk cukinak tartunk, azt ismerőseink és barátaink jó része cikinek érzi és bosszankodva továbbpörgeti; legjobb esetben is idétlennek tartva az önfényképezést. Egészen addig, amíg ők maguk nem érzik úgy, hogy aktuális frizurájuk, szettjük vagy sminkjük annyira jól sikerült, hogy ezzel az esztétikai élménnyel mindenképp meg kell örvendeztetniük a hozzájuk közel – vagy épp tőlük távol – állókat. Rendíthetetlenül és bizony balgán bízva – ha nem is önmagukban -, de instás ismerőseik mély érdeklődésében.
Ha még több érdekességre vagy kíváncsi a magyar Insta-felhasználók szokásaival kapcsolatban, töltsd le az ingyenes Magyar Instagram Körképet!
Comments are closed.