Érdekes társadalmi célú kísérlet igyekszik megcáfolni a siker szó jelenleg elfogadott definícióját. Mégpedig, hogy a siker mércéje a jólét, megbecsültség és a hírnév. A siker a kísérletet végző szervezet szerint azonban sokkal inkább múlik az egyén boldogságának függvénye.
Mi alapján definiáljuk a sikert? Honnan jön ez a széles körben elfogadott meghatározás?
Vajon tényleg ennyire meghatározza meg aktuális gondolatainkat a minket körülvevő információdömping? Tényleg a hatalmas nyomásnak engedve értékeljük magunkat és helyezzük el valahol, valamihez vagy valakihez képest?
Tényleg ennyire fontos, hogy miből, hogyan és hol élünk? Vagy egy nincstelen, hatalmas, érző és szerető szívvel rendelkező ember eleve „sikeresebb” minden tárgyiasult jószágtól mentesen?
Mi alapján határozzuk meg a sikert? Kollektíven értelmezve vagy inkább, mint individum vizsgáljuk? Mi van azokkal, akik magával a siker meghatározását célul kitűző „önvizsgálattal” sem foglalkoznak? Akik egyszerűen nem vették magukra vagy már megszabadultak ezen béklyóktól?
A Strayer Univerity felmérésének eredménye azt mutatja, hogy a megkérdezett amerikaiak 90 százaléka szerint a siker sokkal inkább a boldogság-, mintsem a befolyás, hatalom meglétéről szól.
A kérdőív a sikerességet több oldalról vizsgálja, úgy, mint személyes céljaink, gyümölcsöző, előre vivő emberi kapcsolataink, vagy, hogy mennyire szeretjük azt, amiből jelenleg élünk. Megállapításuk szerint ezek megléte sokkal inkább befolyásolja sikeresség-érzetünket, mint például az elért hírnév.
Ezzel egyidejűleg a Change.org oldalon petíciót is indítottak azzal a céllal, hogy a sikert a szó szótári definíciójának alapul vétele helyett, inkább annak emberi oldalról közelítsék meg. Reményeik szerint ezzel arra inspirálva az embereket, hogy saját sikerességük vagy sikertelenségük megítélését ne társadalmi mérce szerint, hanem mélyen magukba nézve, a saját szemszögükből tegyék meg.
Érdekes módszerrel próbálják erre rávezetni bennünket. A kutatásban résztvevőknek egy 1-10-ig terjedő skálán kellett saját sikerességüket „számosítani”. Ugyanerre megkérték közeli hozzátartozóikat is. Döbbenetes mértékben eltérő eredmények születtek.
Nézzétek meg a lenti videót. Szerintem érdemes.
Forrás:
http://www.collective-evolution.com/2015/09/08/youre-more-successful-than-you-realize-a-social-experiment-that-will-touch-your-heart-video/