Idén ősszel Stockholmba volt szerencsém elutazni, aminek a fő attrakciója egy szakmai konferencia volt, amiről bővebben a bejegyzés következő részében fogok beszámolni. Ezt pedig szeretném annak szentelni, hogy feltárjam mi a titka a svédeknek. Ezt talán így kicsit túlzás… de megemlítek pár dolgot, ami biztos, hogy más, mint ahogy mi csináljuk.
Az elmúlt pár évben a skandináv országok életfilozófiája vulkánként tört ki és ömlik Európára, könyvek, tanulmányok, oktatásról szóló előadások, podcastek formájában. De mi is ömlik pontosan? Miért annyira jó ott élni? Tényleg jó ott élni?
Ezekkel a kérdésekkel indultam el Svédország felé, és feltett szándékom volt, hogy haza nem jövök anélkül, hogy ezt kideríteném. De belátom, nem voltam túlságosan pozitív, tekintve, hogy itthon sem bírom elviselni a telet, azt meg végképp nem tudtam elképzelni, hogy kint ezt hogyan fogom még élvezni is. Messzemenő következtetéseket nem szeretnék levonni, de összeállítottam egy listát a legszembetűnőbb különbségekkel.
1. A svéd fika
A klasszikus. De mit takar ez a varázsszó pontosan? Nem kell túlgondolni, semmi bonyolult, de annál kellemesebb. Kávé, fahéjas csigával. A svédek minden délután 4 óra körül szünetet tartanak a munkahelyükön, isznak egy kávét és esznek hozzá egy svéd fahéjas csigát – vagy bármi más édességet. Ami nem olyan, mint a mi csigánk, annál sokkal kisebb, sokkal ducibb, és sokkal fahéjasabb. Amitől pedig felismerhető íze van, az a kardamon, amit itthon nem tesznek bele. És ez a szokásuk nagyjából tökéletesen le is írja a svéd életfilozófiát.
Persze rögtön megszólalt a szkeptikus énem, hogy nekem senki ne akarja megmagyarázni, hogy ez nem csak urban legend, hát mi sem eszünk gulyást minden nap. De miután gyanakvóan kérdezgettem erről már a negyedik svédet és mindenki úgy nyilatkozott, hogy ez kihagyhatatlan, nem tudtam mást tenni, mint hogy elfogadtam: tényleg élhető életet próbálnak élni, és hagynak időt a kikapcsolódásra, mert az fontosabb, mint még egy sürgős email.
2. Rollerek és biciklik
Már itthon is hódítanak az elektromos rollerek, hullámzó megítéléssel, de Stockholmban ez sokkal szembetűnőbb jelenség. Rengeteg roller van az utcákon, nemcsak egy szolgáltatótól és ez teljesen bevett módja a közlekedésnek. Ami pedig nálunk óriási probléma, hogy hol lehet használni a rollert, és mi veszélyesebb, rollerrel az úttesten, mert elütnek az autók, vagy a járdán, mert elütöm a gyalogosokat, az náluk egy nagyon okos dologgal el van intézve: nagyon, de tényleg nagyon széles a bicikliút! A széleset értsd úgy, hogy plusz egy sáv az úttest mellett.
3. Nyelvtudás
Az első dolog, ami egyből feltűnt, hogy nem találtam olyan embert, aki ne beszélt volna tökéletesen angolul. Ennek a rejtélynek 4 napig próbáltam folyamatosan utánajárni, hogy mit csinálnak másképp az oktatásban, amitől ennyire szembetűnő a különbség. És utolsó nap megkaptam a választ rá: nem létezik svéd szinkron! Tudom, hogy mi, magyarok szeretünk elfogultak lenni a magyar szinkronnal, de lássuk be, a hiánya azért egy nagyon nagy előny lehet. Ha valaki születésétől kezdve angol tartalmat néz a TV-ben, akkor nincs túl sok esélye arra, hogy ne ragadjon rá a nyelv.
4. Veganizmus támogatása
Nem vagyok a veganizmusnak a híve, de nem szeretem a húst különösebben, és el tudom fogadni azokat az érveket, amik a környezetvédelem mellett szólnak e témában. Ezt a svédeknek annyira sikerült megragadnia, és kiállni mellette, hogy több kiskereskedelmi lánc boltjaiban, ha vegán vagy vegetáriánus készételt vásárolsz, 25% kedvezményt kapsz a végösszegből. Ez elképzelhetetlenül nagy lépésnek tűnik nekem. Egy svéd lány, akivel hosszasabban beszélgettem erről, mesélte, hogy az egész baráti társasága vegán – nem, nem a helyi vegán klubban találkoztak. Ami szélsőségesnek tűnik, de jól mintázza a felfogásukat. Az, hogy nem esznek sok húst, a mindennapjaiknak a része.
5. Svéd identitás
A svéd történelmi múzeumban merült fel először témaként, hogy svéd identitástudat nem nagyon létezik. Mert kik is azok a svédek? Annyi ki- és bevándorlás történt nem is annyira a régmúltban, hogy nehéz lett volna nemzettudatot kialakítani. Emiatt nagyon békések és befogadók a svédek és itt most nem arra gondolok, hogy ország szinten, hanem egyénként nagyon nyitottak az újra, az emberekre. Egy kicsit már-már olyan érzésem támadt, mintha mi kívülről jobban lelkesednénk Svédország iránt, mint a benne élők. Például amikor este 8-kor elindultunk az IKEA-ba, amit mi úgy ítéltünk meg, hogy kihagyhatatlan, egyáltalán nem értették, hogy mit élünk át, nekik ez csak egy természetes része a mindennapi életüknek. Nagyjából olyan érzés lehet, mintha egy turista Budapesten lelkesedve elindulna a CBA-ba körülnézni – kis túlzással.
6. Storytelling a múzeumban
Mindenkinek megvan szerintem az az érzés, amikor bemész egy óriási múzeumba és annyi az információ 10 perc után, hogy befogadhatatlannak tűnik a további 62 terem, ami hátra van. Itt nem ez történt. A történelmi múzeum, ami az egyik legnagyobb és legnépszerűbb Stockholmban, annyira élvezhető módon van kitalálva, hogy ténylegesen le tud kötni az elejétől a végéig. A sokat emlegetett storytelling még soha nem nyerte számomra ennyire értelmét, mint ebben a két órában. Életem egyik legjobb múzeum élménye. Nem hivalkodó, nem büszkélkedő, nagyon objektív és őszinte. Annyira szimpatikusan mutatja be a történelmüket – ami egyáltalán nem egy tündérmese -, hogy kedvet kapok svédnek lenni.
7. Egyedül a világ ellen
És, hogy kicsit helyreállítsam az egyensúlyt. Amiért nem vágyom rá, hogy svéd legyek: az az individualista világnézetük. A már emlegetett svéd lánnyal beszélgetve merült fel ez a téma. A nagyszülei magyarok, de ő sosem élt Magyarországon és nem is beszéli a nyelvet. De a papája sokat beszélt neki a magyarokról, és ami számára a legszembetűnőbb, és amire elmondása szerint nagyon irigy, az a magyarok összetartozni akarása. Nem nemzet szinten, hanem életmódban. Mi nem arra rendezkedünk be, hogy 30 évesen még biztosan egyedül legyünk és karriert építsünk. Náluk ez kifejezetten cél. A baráti társaságából egy lány van, akinek van párkapcsolata, mindenki más szingli, és ez így természetes nekik. Arra tanítják őket gyerekkoruktól kezdve, hogy helyt kell állni egyedül, ne szolgáltasd ki magad, építsd a karriered. Ez biztos, hogy sok mindenre vezethető vissza – ő a vallások hiányát emelte ki, és ha egy kívánsága lehetne, akkor az lenne, hogy hadd gondolkozzon ebben úgy, mint mi.
+1 svéd tipp
Ha egyszer arrafelé járnál, ezt semmiképp ne hagyd ki!
Comments are closed.