Amíg a tudomány és a matematika meg van győződve arról, hogy egy festmény eredeti, addig mindenki annak tekinti. Még akkor is igaz lehet ez, ha történetesen majd’ 350 évvel a mester halála után, 2016-ban készül egy új Rembrandt-mestermű.
De mégis hogyan lehetséges ez?
Természetesen a technika, egész pontosan az adatelemzés, a mesterséges intelligencia és a 3D-s nyomtatási technológia segítségével.
A Microsoft szakemberiből álló csapat a „The Next Rembrandt” projekt keretében mintegy 346 Rembrandt-festményt elemzett végig a lehető legaprólékosabban, gyakorlatilag az utolsó pixelig. Külön hangsúlyt fektettek a mester stílusának, témaválasztásának, a képeken szereplő személyek arcvonásainak és öltözetének vizsgálatára. Ezekből az információkból egy hatalmas adatbázist építettek, melyeken statisztikai elemzések és egyéb algoritmusok segítségével megállapították, hogy a tipikus Rembrandt-portrén egy kaukázusi, 30-40 év körüli, arcszőrzettel rendelkező férfi látható kalapban és valamilyen sötét színű, galléros öltözetben, aki a fejét jobbra szegezi.
A mester technikájának elemzését követően a csapat összehasonlította a képeken szereplő személyek egyes jellemzőit (pl. szemgolyó formája, színe, a fej dőlésének mértéke stb.). A mű fizikai létrehozásában már a 3D-s technológiát hívták segítésül, amihez létre kellett hozni egy rétegekre bontott nyomtatási térképet.
Az eredmény megdöbbentően élethű lett, ami egyben remek bizonyíték arra, hogy az adatelemzés nem csak az üzleti életben használható, hanem akár a művészetek területén is.
Comments are closed.