A HTML-től kezdve a JavaScripten át egészen a kép és videófájlokig, sok tényező áll egy weboldal mérete mögött. Összeadva az egyes komponenseket meghatározható egy oldal nagysága, ami több dolgot is befolyásolhat a karbonlábnyom mellett: A betöltési sebességet, a mobilos keresések hatékonyságát és a webtárhely költségeket. Mutatjuk hogyan!
A változások, az eszközök- képek, videók, egyedi betűtípusok, különböző erőforrások stb. – rásegítettek arra, hogy évről évre egyre nagyobb weboldalakkal találkozunk. Egy weboldal jelenlegi átlagos mérete 2286,3 KB körül van.(Mérés: 2023.02.07) A növekedés az elmúlt 10 évben a leglátványosabb, ugyanis a számítógépen nézett oldalak mérete 184%-kal, míg a mobilos weboldalaké 420%-kal nőtt meg. Ebben a 10 éves intervallumban az oldalak nagyságához a különböző kép és videófájlok, valamint a kreatív elemek tettek hozzá a legtöbbet.
BETÖLTÉSI SEBESSÉG
A weboldalak keresési rangsorolásában nagy szerepet tölt be, hogy mennyi idő alatt töltődik be: a gyorsabban megjelenő oldalak előrébb kerülnek a találati listán, több látogatót érve el. Az e-kereskedelmi oldalak esetében a betöltési idő növekedése közvetlenül a bevétel csökkenéséhez is vezethet, ugyanis azok a felhasználók, akik nincsenek megelégedve a betöltés gyorsaságával később jellemzően nem térnek vissza. A kisebb méretű honlapok hamarabb töltődnek be és sokkal népszerűbbek is a felhasználóknál.
MOBIL KERESÉS
Az okostelefonok megjelenését követően egyre nagyobb arányban interneteznek mobilról a felhasználók, akik természetesen a keresőket is használják. 2022 októberében az internetforgalom 59,4%-áért a mobileszközök voltak a felelősek. A weboldal látogatások 53%-a megszakítják, ha a betöltés 3 másodpernél tovább tart, ami azért nagy probléma mobileszközök esetében, mert azokon a betöltés eleve lassabb, a Google SEO rangsorolása pedig figyelembe veszi a mobiltelefonok aktivitását is. Nem kérdés tehát, hogy érdemes optimalizálni a weboldalak átlagos méretét annak érdekében, így az okostelefonokon is gyorsabban jelennek meg.
SÁVSZÉLESSÉG – WEBTÁRHELY KÖLTSÉGEK
A tárhelyszolgáltató a weboldal mérete, az aloldalak és látogatók száma alapján becsüli meg a sávszélességet. Ebből adódóan egy olyan weboldal, ami nagy aloldalakkal rendelkezik sokkal több sávszélességet igényel, jóllehet a teljes hozzáférési sebességnél figyelembe kell venni a szervereket és a különböző országok eltérő internetsebességét is. Az egyik legjobb megoldás, ha a globális átlag –2286.3 KB – alatt tartjuk weboldalaink méretét, ezzel is elkerülve a felesleges plusz kiadásokat.
KARBONLÁBNYOM
A weboldalak mérete nem csak az előbb felsorolt tényezőkre van befolyással. Ugyanis minél összetettebb és nagyobb egy weboldal annál több energiára van szüksége, ezzel a karbonlábnyoma is növekszik. A website carbon kalkulátorral tesztelt oldalak alapján egy weboldal átlagosan 0,5 CO2e-t termel oldalbetöltéseként, így egy olyan oldal, ami havi 100 000 oldalletöltést produkál, évente 600 kg szén-dioxidot bocsát ki. Vizsgálatokból kiderült, hogy egy oldal, amin nincs annyi tartalom oldalbetöltésenként 0,24 grammnyi szén-dioxidot termel, míg egy nagyobbnak számító weboldal, ami automatikus videó lejátszásokkal hívja fel a látogatók figyelmét 10,08 gramm CO2-t állít elő oldalbetöltésenként. Egy oldal mérete lemondás nélkül, a tartalmak optimalizálásával is csökkenthető.
Hogyan csökkentheti weboldala méretét? A következő hetekben megjelenő cikksorozatunk ezt fogjuk körül járni. Keresd fel blogunkat később is, vagy iratkozz fel hírlevelünkre!
Források:
https://httparchive.org/reports/page-weight
https://www.keycdn.com/support/the-growth-of-web-page-size
https://www.seoptimer.com/blog/webpage-size/
https://www.wired.co.uk/article/internet-carbon-footprint
Comments are closed.