Az argentin Jorge Odon autószerelő volt. Aztán megnézett egy videót a Youtube-on. Ma pedig már ő az az argentin autószerelő, aki kitalálta, hogyan könnyíthető meg a szülés és kerülhető el, hogy a HIV fertőzött anya továbbadja a kórt az újszülöttnek. Pedig azelőtt semmiféle orvosi előképzettséggel sem rendelkezett és nem volt HIV fertőzött felesége sem. Képes volt viszont arra, hogy átértelmezzen dolgokat és újítson. És megnézett egy videót a youtube-on.
Ha valaki azt mondaná, hogy nejlonzacskóval ki lehet szedni a palackba nyomott dugót a palackból, kétkedve ingatnám a fejem. Ha azzal jönne, hogy ugyanezzel a módszerrel az újszülöttet is ki lehet húzni az anyából a jelenleg használt fogók és vákuumszívók helyett, orvoshoz küldeném. És milyen jól tenném. Pont ezt választotta Jorge Odon is, orvoshoz fordult. Csak nem azért, hogy rajta segítsenek, hanem, hogy ő segítsen rajtuk. És milyen jól tette.
De kezdjük az elején. Senor Odon autószerelő, ráadásul a találékony, tréfálkozó fajta. Még 2005-ben történt, hogy egyik barátját egy rejtvénnyel lepte meg. Letett elé egy üres borosüveget, amibe korábban belenyomta a dugót, illetve egy csomó tárgyat. Feladat: valamelyik szabadon választott tárgy segítségével vegye ki a palackból a dugót. Az illető végül arra jutott, hogy a palack eltörése nélkül ez lehetetlen (bizonyára nem ismerte a magyar hajléktalanok madzagos trükkjét – lásd korábbi írásom). De nem ez volt a megfejtés. Az asztalon található nejlonzacskó behelyezésével, felfújásával – aminek hatására az lágyan körbeölelte a dugót -, majd kihúzásával a palack szempontjából sérülésmentesen megoldható volt a dolog.
Itt akár véget is érhetne a történet, azonban senor Odon még aznap éjjel megálmodta, hogy a palack lehetne akár az anya is, a dugó pedig az éppen születendő gyermek. Bármennyire bizarrnak tűnik is első látásra, korántsem elvetendő az ötlet. Tudni kell hozzá, hogy a szülés még ma is nagyon kockázatos dolog, és a legnehezebb művelet pont a babának a méhből való kihúzása, ami minden tízedik esetben problematikus. A szülészek által használt fogók, vagy vákuumos megoldások esetében pedig igen nagy a sérülésveszély.
Odon találmánya azért jelenthet áttörést, mert a baba fejét teljesen körbeölelő kétrétegű zsák (a babák ekkor még nem lélegeznek, mert köldökzsinór biztosítja számukra a teljes ellátást) a húzóerőt az egész fejen osztja el, ezért sokkal kisebb a horzsolás vagy zúzódás esélye. Nem beszélve arról, hogy emiatt a HIV fertőzött anyák is kisebb eséllyel adják át a kórt gyermeküknek.
Ezek után nem meglepő, hogy a kezdeti értetlenkedést követően 2008-ban már a WHO is felkarolta a dolgot. Azóta a feltaláló már csak ennek szenteli életét, aminek eredményeként – a finomításokat követően – hamarosan több földrészen is tesztelték, tesztelik majd megoldását. Jó eséllyel fogadhatunk arra, hogy Jorge Odon autót többé már nem szerel, hacsak nem kedvtelésből.
Megjegyzés: „Persze-persze” – szoktam látni lehetséges megrendelőink szemében, amikor az ügynökség bemutatásakor felhívom figyelmüket rá, milyen érték az a tapasztalat is, melyet nem az ő szakterületükön gyűjtöttünk. Számtalanszor fordult már elő, hogy az egyik ágazatban bevett módszert máshol nem ismerték, majd szakszerűen tesre szabva, vagy egyszerűen csak ihletadóként kiválóan működő modellt eredményezett az ő esetükben is. Hát most itt a példa az autószerelőről, aki boros tapasztalatát a szülészet területén vitte sikerre. Nem persze-persze, tényleg.
Forrás:
http://444.hu/2013/12/03/egy-argentin-autoszerelo-forradalmasithaja-a-gyerekszulest/