A legtöbbünk tudja mi az a torrentoldal, valószínűleg sokan már használták is. A közhiedelemmel ellentétben a magáncélú letöltés sem legális itthon, akit érdekelnek a jogi részletek, itt olvashat az új Büntető Törvénykönyv idevágó részeiről. Arról viszont biztosan mindenki hallott, hogy a nagy jogtulajdonosok, kiadók micsoda elszánt harcot folytattak és folytatnak a torrent- és más megosztóoldalak ellen, gyakorlatilag bűnbakként kiáltva ki őket a csökkenő nyereségükért.
Ezt a sokéves harcot kérdőjelezi most meg az Európai Bizottság Egyesített Kutatóközpontja által készített tanulmány. A tanulmányban a német kino.to streaming kalózoldal 2011-es lekapcsolását vizsgálták egy 10.000 fős kontrollcsoportos mintán. Az eredmények szerint egy ilyen kalózoldal lekapcsolása kb. 4 hétre veti vissza a letöltések számát. Ennyi idő kell a felhasználóknak, míg megtalálják az utat más szerverekhez és folytatják ugyanott. Körülbelül 2-3 hónap után a kalóz forgalom visszaáll ugyanarra a szintre.
A tanulmány végkövetkeztetése, hogy teljesen felesleges ennyi energiát beleölni a kalózoldalak egyenkénti lekapcsolásába, az egyetlen valós megoldás a felhasználók számára a könnyen használható és legális online szolgáltatás biztosítása. Ebben viszont eddig nem jeleskedtek.