A fiatalabb generációk számára az Instagram az egyik legfontosabb közösségi platform, amit életük, mindennapjaik bemutatására használnak. Egy menő tinédzser profilját végigpörgetve javarészt tökéletesen elkapott pillanatokkal, utómunkázott, megvágott, filterezett beállításokkal találkozunk, legyen a fotó témája bármilyen hétköznapi is. Ez vajon mennyire tükrözi a valóságot?
Néhány hete járta be az internetet annak a mindössze 19 éves ausztrál lánynak a története, aki saját elmondása szerint besokallt a közösségi média hazug világától és a 800.000 követő által napi szinten látogatott profilját törölte az Instagramról. Essena O’Neill őszintén beszélt arról, hogy mennyi energiát és időt fektetett a tökéletes képek elkészítésébe, mennyire várta a követők visszajelzéseit, és hogyan vált lassan egyetlen céljává az, hogy olyan tartalmat hozzon létre, amit a lehető legtöbben lájkolnak. Habár Essena esete extrémnek tekinthető, mégis, egyre több fiatal érzi úgy, hogy az Instagramon bemutatott élete nem tükrözi a valóságot. Így született meg a Finstagram.
A Finstagram egy fantázianév a felhasználók által létrehozott második, általában álnéven indított Instagram profilnak. Míg a fő fiók jellemzően publikus és több száz (vagy akár több ezer) követője van, addig a másodlagos feed privát, és a követők száma mindössze pár 10 fő, akik általában a közeli barátok, családtagok. A Finstagram legfontosabb tulajdonsága, hogy kíméletlenül őszinte. Nincsenek percekig próbálgatott beállítások, indokolatlanul sok utómunka, csak egyszerű mindennapi képek.
A New York Times újságírója megkérdezett néhány Finstagram fiókot fenntartó fiatal felnőttet, hogy miért érzik szükségesnek különválasztani a nagyközönség felé prezentálható fotókat és a szűkebb körnek tartogatott tartalmakat. A legtöbben arra hivatkoztak, hogy sok a belső poén, a bensőséges élethelyzeteteket bemutató tartalom, amit nem szeretnének elérhetővé tenni a követőik számára, viszont a szűkebb baráti társaságban értékelhető tartalomnak bizonyul. Így szorulnak az átbulizott éjszaka alatt készített részeg képek, az előnytelen, smink nélküli selfiek és a mindennapi élet nem épp galmúros oldalát bemutató tartalmak a másodlagos profilra.
Jogosan merül fel a kérdés: Mi értelme egy külön Instagram profilt menedzselni, ha közben elérhető a Snapchat, ami – pláne az Egyesült Államokban – nagyobb népszerűségnek örvend, mint a többi social media platform? A válasz kézenfekvőbb, mint gondolnánk: míg a Snapchaten csak a megnyitást követő maximum 10 másodpercig érhető el a fotót, addig egy Instagram fiókban megmarad, a tartalmak visszakereshetők, utólag is bármikor kommentelhetők. Segítségével egy fotós naplót hozunk létre, mely megőrzi a legkedvesebb emlékeinket.
Comments are closed.