Számos közösségi médiához – és főleg a legnagyobb monstrumhoz, a Facebookhoz – köthető öngyilkos jelenséget figyelhettünk meg az elmúlt pár évben. A legnagyobb port talán az Oroszországból induló kék bálna kavarta hatalmas hullámokban. Erről a mai napig nem derült ki, hogy csak urban legend, vagy valós alapja is volt-e. A hasonló nagy összeesküvés elméletek mellett rengetegszer olvashattunk halálesethez vezető cyber bullying esetekről is.
Cyberbullying és öngyilkosság elleni fellépés a Facebook oldaláról
A cyberbullying az a jelenség, amikor egy online platformon – jellemzően a social medián – keresztül történik a zaklatás, verbális, vizuális, jellemzően lelki bántalmazás. Az ilyen tartalmú posztokat bárki jelentheti a Facebook felé. Sok esetben a cyberbullying elkövetői nem mérik fel tettük lehetséges következményeit. De a legnagyobb gond, hogy legtöbbször ezt a tevékenységüket nem a nyílt színen, hanem privát csatornákon keresztül is végzik – például a Facebook esetében a Messengeren keresztül.
Az öngyilkossággal, illetőleg az öngyilkosságra való felbujtással nemcsak a rendőrség száll szembe, hanem most már a Facebook is. Kifejlesztettek egy új szoftvert, ami AI (Artificial Intelligence) technológián alapszik és lényege, hogy az öngyilkosságokhoz kötődő Facebook posztokat vizsgálja, monitorozza. Korábban csak jelenteni lehetett az ilyen jellegű bejegyzéseket, és kérdés volt, hogy az ügyfélszolgálat valóban foglalkozik-e az esettel. De mostantól a Facebook maga is figyelemmel követi az ilyen tartalmú posztokat, és megteszi a megfelelő lépéseket is, amint ilyen témával találja magát szembe.
Nem mindenhol működik
Az EU adatvédelmi törvényei miatt ez a funkció még csak az amerikai és unión kívüli piacokon fut. (Hogy a GDPR fog-e ebbe változást hozni, azt majd meglátjuk.) Határozottan dicsérendő, hogy a Facebook öngyilkosság-megelőzésében jártas szervezetekkel is együttműködik, és megemelte a moderátorai számát, akik a hét minden napján készenlétben állnak ezekre a helyzetekre. Szerencsére ez a funkció nem egy kikapcsolható beállítás, így Mark Zuckenberg is abban reménykedik, hogy a cyberbullying és gyűlölet tartalmak egyre háttérbe szorulnak majd.
Egyébként a Facebook korábban már külön HUB-ot is létrehozott a bullying-gel kapcsolatban, ahol az áldozatoknak, szülőknek és a témával foglalkozó tanároknak adnak tanácsot.
Comments are closed.