Dr. Szemerszky Renáta, az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézetén belül működő PlaceBio Kutatócsoport képviseletében érdekes témában vár leveleket az internet- illetve műszaki eszköz használóktól. Leírhatják és beküldhetik tapasztalataikat mindazok, akik úgy érzik, hogy wifisugárzás okozta panaszokban szenvednek, vagy akiket zavarnak az elektromos eszközök által kibocsátott elektromágneses hullámok és azok esetleges egészségkárosító hatásai. Sőt, a témával kapcsolatos kérdéseikre is választ kaphatnak.
A wifi egészségre gyakorolt hatásairól szóló, dr. Bárdos György vezette kutatások évek óta folynak, és a tudósok egészen elképesztő eredményeket publikáltak.
A kutatás érdekessége az, hogy nem a valós biológiai-, illetve fizikai-, hanem az úgynevezett nocebohatást helyezte fókuszba. A kutatócsoport szerint ugyanis az elektromos eszközök, illetve a wifi allergizáló hatásai akkor is jelentősek lehetnek, ha pusztán csak feltételezzük, illetve elhisszük őket.
A kutatás során arra kérték az alanyokat, hogy tegyék kezüket két nagyméretű mágneses tekercs közé, amelyeket a kutatók kétperces szakaszokban véletlenszerű módon hoztak működésbe, és a résztvevők vagy a vizsgálatvezetők nem tudták, hogy épp jelen van-e a mágneses mező. (Ez az úgynevezett kettősvak helyzet). Minden kétperces szakasz végén kikérdezték az alanyokat, hogy észlelték-e a mező jelenlétét, és tapasztaltak-e bármilyen tünetet.
Az eredmények meglepőek lettek: a résztvevők panaszainak száma és erőssége leginkább elvárásaikkal, aggodalmaikkal mutatott összefüggést: akkor észlelték a testi tüneteket, amikor a valóságtól függetlenül, ők vélték úgy, hogy a tekercsek működésben vannak.
Ráadásul azok a résztvevők számoltak be több panaszról, akik a már a vizsgálat előtt is hajlamosabbak voltak aggódni a sugárzások káros hatásai miatt, és ebből kiindulva a kutatóknak sikerült meghatározniuk bizonyos személyiségjellemzőket is, amelyek hajlamosíthatnak az elektromágneses hiperérzékenységre. Eredményeik a nocebohatásra utalnak.
Mi a nocebohatás?
“Akár hatnak ránk biológiai szinten az elektromágneses sugárzások, akár nem, egészségi kockázattal mindenképpen számolni kell abban az esetben, ha félünk, aggodalmaskodunk miattuk – mondja Szemerszky Renáta. – A kedvezőtlen hatásaikkal kapcsolatos elvárásaink ugyanis valós fizikai tünetekhez, akár komoly betegségekhez is vezethetnek, ezt a jelenséget nevezik nocebohatásnak. Az elektromos eszközök által okozott panaszok léte nem kétséges: a tudomány képviselői által is elismert és elfogadott az, hogy az érintettek szenvednek ezektől, jelentősen ronthatják az életminőségüket és a munkavégzési képességüket is!”
Ha te is furán érzed magad, amikor wifizónában vagy, küldd el panaszodat vagy a témával kapcsolatos kérdéseidet a PlaceBio Kutatócsoportnak!
Postai cím: ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet, 1117 Budapest, Bogdánfy Ödön u. 2/B.
E-mail: elte_esi_kutatas@gmail.com
Forrás: origo.hu