„Valahogy nem lehetett neki nemet mondani!” – magyarázza hosszas monológja végén Cecile, miért is nem tudott megálljt parancsolni az ellenállhatatlan nőcsábász Valmont szenvedélyes udvarlásának. „Mindössze annyit kellett volna mondania, hogy nem” – játssza az értetlent bizalmasa, anyja minden hájjal megkent barátnője. „Mondtam én, hogy nem, de amit csináltam az nem nemet jelentett” – vallotta be végül, talán magának is.
A „Veszedelmes viszonyok” című filmben megismerthez hasonló szenvedélyek fűtik a japán diákok 8%-át. A szám akár kevésnek is tűnhet, esetükben azonban korántsem a másik nem iránti vonzódást, hanem a kóros internetfüggőséget mutatja. A Nihon Egyetem 100 000 középiskolás tanulón elvégzett kutatása szerint ugyanis nagyjából 8 ezren mutatják a tüneteket, amire az oktatási minisztérium félmilliós becslését alapozza a teljes diákság körében.
Tünetek? Alvászavar, táplálkozási problémák, depresszió, gyenge tanulmányi eredmény. És ez már nem is csak a japán kutatások eredménye, ugyanis a szigetország mellett Amerika is hasonló gondokkal küzd, de még az erősen szabályozott Kína sem ura a helyzetnek.
Megoldás? Leszoktató táborok, mert a helyzet annyira komoly, hogy a kábítószerelvonás tüneteihez mérhető és hasonlítható az elváltozás. A határozott szülői tiltás pedig szélsőséges esetekben vérre menő ellenállást vagy önpusztítást vált ki. Társadalmi jelenségről van szó, amit ezen a szinten is kell kezelni. Persze ezt is mindenki a maga módján képzeli el. Kínában jószerivel katonai börtönre emlékeztetnek a viszonyok, míg az államokban és Japánban inkább másfelé próbálják irányítani a betegek(!) figyelmét, offline alternatívát adva a virtuális térnek. Utóbbi valahogy emberibbnek tűnik és – reményeim szerint – eredményesebbnek is.
Mondhatnád: Írom ezt az éppen monitor előtt ülő és internetet böngésző látogatónak… De talán pont ez segíthet a legtöbbet, a tudatos internethasználat támogatása. És a tudatos internet nem használaté. Utóbbira kedves megoldást mutat a cikkben látható fotó: „Nem, nincs wifink, BESZÉLGESSETEK egymással!”, buzdít az offline felirat az offline kávézó falán. Jövök.
Forrás: