Az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól szóló április 4-étől hatályos NGM-rendelet április 3-án jelent meg a Magyar Közlönyben. E jogszabály szabályozza a vissza nem térítendő juttatás megvalósításának, bizonylatolásának pontos részleteit, melynek keretén belül a munkáltató adómentesen adhat akár 5 millió forint juttatást munkavállalójának a lakáscélú hitelének törlesztéséhez.
A támogatás folyósításához szükséges adómentesség feltételeinek igazolási kötelezettségét a munkavállalókra, míg ellenőrzési kötelezettségét a munkáltatókra terheli.
E támogatásnál a méltányolható lakásigény megítélése lényegében csak a lakók és szobák számától függ, az ingatlan értékétől nem. Méltányolható a lakásigény, ha a lakás lakószobáinak a száma és a lakás építési (vásárlási) költsége egy-két együttköltöző személynél legalább egy és legfeljebb három lakószoba, három személynél legalább másfél és legfeljebb három és fél lakószoba, négy személynél legalább kettő és legfeljebb négy lakószoba, minden további személynél pedig fél lakószobával nő a lakásigény mértéke.
E lehetőséggel mind a deviza, mind pedig a forint alapú hitellel rendelkezők is élhetnek. Az ilyen címen adott juttatás mértéke a vételár, a teljes építési költség vagy a korszerűsítés költségének 30 százalékáig terjedhet, de maximum 5 millió forint lehet – a 2010. január 1. óta ilyen lakáscélú támogatásként kapott összegekkel együtt. A munkáltatónak ugyanis vizsgálnia kell azt is, hogy korábban kapott-e tőle vagy mástól lakáscélú támogatást a dolgozója. Az öt év tehát úgy értendő, hogy az idei évre és az ezt megelőző 4 évben kell összeszámolni a lakáscélú munkáltatói támogatásként adott összegeket.
Fontos tudni, hogy a legfeljebb ötmilliós támogatás akárhány részletben adható, azt ugyanis nem határozza meg a szabályozás – hívta fel a figyelmet a cafeteria-szakértő Fata László a napi.hu cikkében. A támogatás mind a juttatásban részesülő hitelszámlájára, mind a hitelt nyújtó hitelintézet törlesztéséhez használt központi elszámoló számlára, sőt a magánszemély számára hitelt nyújtó hitelintézetnél vezetett, a magánszemély saját folyószámlájára is utalható.