Annak érdekében, hogy a karácsonykor elkerüljük a tömeget, érdemes neten beszerezni az ajándékokat. Azonban, érdemes egy kis időt szánni a biztonságos kártyahasználatra, a kockázatmentes webáruházak kiválasztására.
Itt van néhány tipp a KÜRT Zrt. szakembereitől:
A böngészőben bárki megnézheti, hogy a weboldal címe https:// jelekkel kezdődik-e? Ha igen, azt jelenti, hogy a webhely rendelkezik tanúsítvánnyal, ami igazolja, hogy az adott oldalt valóban az a vállalat üzemelteti, akitől vásárolni kívánunk. Ha a https:// egy piros ferde vonallal át van húzva, azt jelenti, hogy a tanúsítvány nem megbízható forrást jelöl, ebben az esetben a vásárlás nem javasolt!
Kiemelten fontos, hogy ahol PIN-kódot, esetlegesen személyes adatokat kérnek, ott gyanakodni kell és nem szabad megadni azokat. A legtöbb banknak van olyan szolgáltatása, amely beiktat egy plusz biztonsági kört, például egy sms-ben kapott kóddal jóvá kell hagyni a tranzakciót. Illetve a bankok kínálnak virtuális hitelkártyákat is, melyeken elég a a vásárlás pillanatában elhelyezni megfelelő összeget.
Egyre elterjedtebbek PayPal jellegű szolgáltatások, melyek beépülnek a webáruház és a fizetési tranzakció közé, ezzel újabb azonosítási kört iktatva be a vásárlási rendszerbe. Ez ismét egy olyan biztonsági szint, amiben megbízhatunk. Ha külföldi webáruházban találtuk meg az ajándékot, a legtöbb, amit tehetünk, hogy megnézzük, az oldal össze van-e kötve internetes fizetési szolgáltatóval, például a fent említett PayPal-lal, illetve figyelünk arra, hogy a webhely rendelkezik-e tanúsítvánnyal, mellyel igazolhatóan biztonságos a forrás.
Ha mégis megtörtént a baj, a jogtalan kártyahasználatot azonnal jelezni kell a bankunknak és a kártyát azonnal le kell tiltani, továbbá feljelentést kell tenni a rendőrségen ismeretlen tettes ellen. A “digitális adatnyomozást” mint szolgáltatást hivatalos szervek kezdeményezhetik.
Comments are closed.