Napjainkban azt látjuk, hogy a közösségi háló sokszor támogató kezet nyújt a rendfenntartó szerveknek a bűnüldözés segítésében, ezzel némileg tágítva eredeti rendeltetését. Azonban ezt felülmúlva a rendőrség mellé állhat a bűncselekmények elkerülésében is a Cardiff Egyetem egy nemrég publikált tanulmánya szerint. Az intézmény kutatói 1,6 millió, a 2011-es londoni zavargásokkal összefüggő tweetet elemeztek és a használt algoritmus 83 perccel előzte (volna) meg a rendőrségi bejelentést.
“Ebben a kutatásban azt mutatjuk be, hogy az online közösségi média a mindennapi események megfigyelt részévé válik – köztük a zavargások és a szárazföldön elkövetett bűncselekmények is.”
– jegyezte meg Pete Burnap, a tanulmány társszerzője. Hozzátette azonban, hogy az új technikák használhatók, de a közösségi média nem képes helyettesíteni a hagyományos erőforrásokat. Ez a kutatás egy példája annak, hogy az internetben rejlő lehetőségek még csak részben bontakoztak ki.
Együttműködés
A bűnüldözés terén további fejlemény látott napvilágot, ami a közbiztonság javulásának újabb záloga lehet. Június 26-án a legnagyobb IT cégek egy része – a Facebook, a Microsoft, a Twitter és a YouTube – megállapodást írtak alá. A cél a terrorizmus megfékezése. Az alkalmazandó technológiai megoldás egy közös Hash adatbázis, amit tartalomelemző algoritmusokkal analizálnak és gépi tanulás segítségével formálnak pontosabbá.
A felhalmozott tudást a kormányokkal, civil csoportokkal, tudósokkal és más vállalatokkal is megosztják. Így próbálják ellehetetleníteni a szervezetek kommunikációs csatornáit és megakadályozni az utánpótlásszerzést. Az említett résztvevőknek korábban is léteztek egyedi bűnmegelőzési megoldásai, azonban ez a kezdeményezés egy hatékonyabb lépcsőfoka lehet a terrorelhárításnak.
Az adatszerzés és az elemzés filantróp felhasználása hasznos és fontos része a világ működésének, de fontos felhívni a figyelmet arra, hogy nem mindenki jó szándékú. Az általunk megosztott vagy meg nem osztott információk jogosulatlan személyek birtokába is kerülhetnek. Ilyenek a tartózkodási hely adatai, a keresési előzmények, a jelszavak, a bankkártyaadatok. Érdemes megbízható weboldalakat látogatni és nehezen feltörhető jelszóval védeni tulajdonunkat.
A taglalt kezdeményezéssel szemben a pénzügyi mozgások gátlásának továbbra sincsenek hatékony módszerei. A kriptovaluták terjedésével a banki rendszereket megkerülve alternatív csatornákon áramlik a pénz, és csekély eredménnyel lehet csak akadályokat gördíteni ez elé.
Comments are closed.