„Kedves Huszics Úr!
Az X nevű borforgalmazó társaságtól keresem, elődünk, az Y nevű cég törzsvásárlói adatbázisa alapján. A névváltoztatás mögött Európa egyik legnagyobb borforgalmazójával létrejött fúziónk áll…”
Így kezdődött az az email, melyet az X borforgalmazó társaságtól kaptam. Felmerült bennem a kérdés, hogy vajon adatvédelmi szempontból hogyan értékelhető, ha a fúzió eredményeképpen létrejött új cég nevében keresik az egyik, korábban önállóan működő cég adatbázisában szereplő magánszemélyeket. A válasszal Dr. Nagy Balázs, az ügynökségünknek jogi szolgáltatást nyújtó Dr. Hatházi Vera Ügyvédi Iroda IP, reklám- és médiajogi szakértője sietett segítségemre.
„Úgy gondolom, hogy abból kell kiindulni, hogy beolvadás vagy összeolvadás (a kettő között az a különbség, hogy beolvadás esetén az egyik korábbi cég szűnik csak meg, míg összeolvadásnál egy teljesen új cég jön létre) esetén jogutódlás történik, tehát a beolvadó, illetve összeolvadó cégek jogai átszállnak az átvevő vagy újonnan keletkező cégre. Ha ezt vesszük alapul, akkor a jogutódlás alapján ugye az átvevő, illetve új cégre átszállnak a hozzájárulással megszerzett jogok, tehát szerintem elméletileg ő is jogosult lesz az adatokat felhasználni. Természetesen ebben az esetben is csak az eredetileg megadott körben használhatóak fel az adatok (tehát pl. ha az kifejezetten valamely termékre vagy kommunikációs csatornára volt korlátozva, akkor a jogutód sem használhatja eltérően az adatokat). Mindazonáltal az érintettek tájékoztatására vonatkozó kötelezettség miatt szerintem indokolt az új cégnek tájékoztatást küldenie az adatbázisban szereplő személyeknek a jogutódlásról, az adatkezelő nevének és címének megváltozásáról, valamint az esetleg egyéb módosuló információkról (pl. hol kérhet leiratkozást, ki az adatfeldolgozó stb.).”